blank

Biber Gazı Kullanımı Eğitimi

Anasayfa » Eğitim » Biber Gazı Kullanımı Eğitimi

Biber Gazı Kullanımı Eğitimi 5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 24. Maddesi doğrultusunda vermiş olduğumuz 3 saat teorik ve 3 saat uygulamadan oluşan toplam 6 saat süren mevzuata uygun sertifikalı bir eğitim programımızdır.

Biber Gazı Kullanımı Eğitimi Güvenlik Komisyonu tarafından Biber Gazı Kullanım İzni verilen kurumlarda görev yapan veya bundan böyle görev yapacak olan özel güvenlik görevlilerinin aldığı veya Özel Güvenlik Eğitimi almış kendisini geliştirmek isteyen bireysel özel güvenlik görevlilerinin alabildiği bir eğitim programıdır. Eğitim sonunda tüm katılımcılara eğitimcimiz ve eğitim kurumu yöneticimiz imzalı “Göz Yaşartıcı Gaz Spreyi Kullanımı Eğitimi” sertifikası verilmektedir.

Biber Gazı Kullanımı Yönetmeliği

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir Çankaya’da olan merkezimizde uzman eğitmenlerimiz tarafından verilen Biber Gazı Kullanımı Eğitimi yasal bir dayanağa bağlı gerçekleştirilmektedir. Özel güvenlik kanunun yürütülmesine ilişkin yönetmeliğin 24. Maddesinin “… Komisyon, orantılılık ilkesine uygun olarak canlılar üzerinde kalıcı etkisi olmayan kimyasalların kullanılmasına izin verebilir…” hükmü gereğince, Özel güvenlik kanununa göre özel güvenlik izni bulunan kuruluşların talebi üzerine Özel Güvenlik Komisyonu tarafından uygun görülen kuruluşlara, canlılar üzerinde kalıcı etkisi olmayan ve insan sağlığına zararsız Biber Gazı kullanılmasına izin verildiği, bu kapsamda; göz yaşartıcı maddelerin amaç dışı ve gerekli tedbirler alınmadan kullanılmaması gerektiği, yetkili kılınmış ve eğitim görmüş personel tarafından kullanılması gerektiği, buna uyulmadığı takdirde göz yaşartıcı maddelerin tehlikeli olabileceği veya ölümle neticelene bileceğinden, ayrıca yaşanabilecek adli vakalarda kurum ve kuruluşların sorumlu olacağının değerlendirildiği, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebilmesi amacıyla, komisyon tarafından izin verilen kuruluşlarda biber gazı kullanacak olan özel güvenlik personelinin, özel güvenlik eğitim kurumları aracılığıyla Göz Yaşartıcı Gazlar ile Gaz Maskelerinin Kullanımı Uzmanlık Kursu görmüş kişiler tarafından Göz Yaşartıcı Gaz Spreyi Kullanımı Eğitimine tabi tutulması hususunun Komisyonca uygun görüldüğü, Biber gazı izni verilen kurum/kuruluşlarda görev yapan ve bundan böyle görev yapacak olan özel güvenlik görevlilerinin yukarıda belirtilen eğitime tabi tutularak eğitim gördüklerine dair (eğitim kurumu yöneticisi ve eğitici imzalı) katılım belgelerinin Valiliğine gönderilmesi ve evrakın tebliğ tarihinden itibaren 6 ay içerisinde eğitimlerin verdirilmesi gerektiği, (6) ay bitiminde güvenlik personelini belirtilen eğitime göndermeyen kurum/kuruluş/şirketler hakkında 5188 Sayılı Yasaya göre ceza işleminin uygulanacağı belirtilmiştir.

Biber Gazı Kullanımı Eğitimi Güvenlik Komisyonu tarafından biber gazı kullanım izni verilen kurumlarda görev yapan veya bundan böyle görev yapacak olan özel güvenlik görevlilerinin aldığı veya özel güvenlik eğitimi almış kendisini geliştirmek isteyen bireysel özel güvenlik görevlilerinin alabildiği bir eğitim programıdır.
5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 24. maddesi doğrultusunda vermiş olduğumuz Biber Gazı Kullanımı Eğitimi 3 saat teorik ve 3 saat uygulamadan oluşan toplam 6 saat süren mevzuata uygun sertifikalı bir eğitim programımızdır.
Eğitim sonunda tüm katılımcılara eğitimcimiz ve eğitim kurumu yöneticimiz imzalı “Göz Yaşartıcı Gaz Spreyi Kullanımı Eğitimi” sertifikası verilmektedir.
Biber gazı izni verilen kurum/kuruluşlarda görev yapan ve bundan böyle görev yapacak olan özel güvenlik görevlilerinin yukarıda belirtilen eğitime tabi tutularak eğitim gördüklerine dair (eğitim kurumu yöneticisi ve eğitici imzalı) katılım belgelerinin Valiliğine gönderilmesi ve evrakın tebliğ tarihinden itibaren 6 ay içerisinde eğitimlerin verdirilmesi gerektiği, (6) ay bitiminde güvenlik personelini belirtilen eğitime göndermeyen kurum/kuruluş/şirketler hakkında 5188 Sayılı Yasaya göre ceza işleminin uygulanacağı belirtilmiştir.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten