Özel Güvenlik Soruşturması

Anasayfa » Genel » Özel Güvenlik Soruşturması

Özel Güvenlik Soruşturması Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin geçmişleri, sabıkaları, terör örgütleriyle ilişkileri, sağlık durumları ve diğer hususlar hakkında araştırma yapılması sürecidir. Bu araştırma sonunda bireyin Özel Güvenlik Görevlisi olmasına engel bir durum olup olmadığı belirlenir.

Özel Güvenlik Kursuna kayıt yaptırıp Özel Güvenlik Eğitimi alarak girdiği sınavda başarılı olup Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanan bireylerin Özel Güvenlik Görevlisi olabilmesi için Özel Güvenlik Soruşturması geçirmesi gerekmektedir. Özel Güvenlik Soruşturması hakkında tarafımıza en fazla iletilen soruların yanıtlarını bu makalemizde sizler için derledik.

Özel Güvenlik Soruşturması Özel Güvenlik Kursunu başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan bireylerin başvuru yaptıkları İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılır. Başvuru sırasında bireylerden istenilen evraklar arasında;

 • 1 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • 4 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • 1 adet Diploma Fotokopisi veya Öğrenci Belgesi,
 • 1 adet İkametgah Belgesi, (E-Devletten alınan belgeler geçerlidir.)
 • Özel Güvenlik Görevlisi olmaya uygun Adli Sicil Kaydı,
 • Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Olur İbareli Sağlık Raporu,

gösterilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz evrakları hazırlayarak E-Devlet üzerinden sisteme yükleyen bireyler için Özel Güvenlik Soruşturması başlamış olur. Kişilerin sunduğu bilgiler çeşitli kurumlarla paylaşılır ve resmi makamlar tarafından detaylı olarak incelenir.

Özel Güvenlik Soruşturmasının Süresi İl Emniyet Müdürlüklerinin yoğunluğuna ve araştırma kapsamına göre değişebilir. Genellikle 1 ila 2 ay arasında sonuçlanan soruşturma sonucunda bireylere olumlu veya olumsuz bir cevap verilir. Olumlu cevap alan bireyler Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartarak Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirler. Olumsuz cevap alan bireylerin itiraz hakkı bulunmaktadır.

Özetlemek gerekirse Özel Güvenlik Soruşturması Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin geçmişleri ve durumları hakkında yapılan bir araştırmadır. Araştırma sonucunda bireyin Özel Güvenlik olarak çalışmasına engel bir durum olup olmadığı belirlenir. Güvenlik soruşturması İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılır ve 1 ila 2 ay içinde sonuçlanır.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir Çankaya’da bulunan merkezimizde verdiğimiz Özel Güvenlik Eğitimlerinin yanında kişilerin Özel Güvenlik Görevlisi olma sürecinde ihtiyaç duydukları her konuda elimizden gelen tüm desteği büyük bir memnuniyetle sunmaktayız.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Eğitim Merkezi olarak Özel Güvenlik Görevlisi olmak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Özel Güvenlik Soruşturması hakkında aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak, süreç ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Özel Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer

Özel Güvenlik Soruşturması genellikle 1 ila 2 aylık bir süreçte tamamlanmaktadır. Soruşturma kişinin evrakları İl Emniyet Müdürlüğü’ne tespit edilmesi ile birlikte başlamakta, resmi bilgiye göre 30 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Bununla birlikte bağlı bulunan İl Emniyet Müdürlüğü’nün yoğunluğu ve resmi kurumlar arası iletişim sürelerinin uzaması Özel Güvenlik Soruşturma süresini 2 aya kadar uzatabilmektedir. Bu nedenle SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kursiyerlerimize Güvenlik Soruşturması tamamlanma süresini 1 ila 2 ay olarak belirtmekteyiz.

Özel Güvenlik Soruşturması Sonucu

Özel Güvenlik Soruşturma Sonucunu öğrenmek isteyen bireyler ikamet adreslerine bağlı İl Emniyet Müdürlükleri ya da karakollardan bilgi alabilirler. Özel Güvenlik Soruşturma Sonucu olarak kişilere sadece olumlu veya olumsuz şeklinde bir dönüş yapılır.

Bununla birlikte konusu geldiği için toplum arasında yanlış bilinen bir durumu düzeltmek istiyoruz. Özel Güvenlik Soruşturma Sonucu E-Devlet üzerinden öğrenilemez. Bu konuda bilgi alabileceğiniz yegane kurumlar ilk paragrafta belirttiğimiz resmi makamlardır.

Özel Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır

Özel Güvenlik Soruşturması özel güvenlik kursunu başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan bireylerin başvuru yaptıkları il Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılır. Başvuru sırasında bireylerden kimlik fotokopisi, diploma veya mezuniyet belgesi, sağlık raporu, adli sicil kaydı ve 4 adet fotoğraf istenir. Bu belgeler E-Devlet üzerinden sisteme yüklendikten sonra bireylerin bilgileri çeşitli kurumlarla paylaşılır ve araştırma başlatılır.

Özel Güvenlik Soruşturma Formu

Özel Güvenlik Soruşturma Formu geçmiş yıllarda Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen bireylerin güvenlik soruşturmasının başlaması için hazırladığı belgedir. Özel Güvenlik Görevlisi adayları önceki dönemlerde form ile başvurularını gerçekleştirmektedir. Arşiv Araştırma Formu olarak da bilinen bu form günümüzde kullanılmamakta, tüm işlemler E-Devlet üzerinden dijital olarak yürütülmektedir.

Özel Güvenlik Soruşturması için Gerekli Evraklar

Özel Güvenlik Soruşturması Özel Güvenlik Kursunu başarıyla tamamlayan ve sertifika almaya hak kazanan bireylerin başvuru yaptıkları İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılır. Başvuru sırasında bireylerden istenilen evraklar arasında;

 • 1 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • 4 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • 1 adet Diploma Fotokopisi veya Öğrenci Belgesi,
 • 1 adet İkametgah Belgesi, (E-Devletten alınan belgeler geçerlidir.)
 • Özel Güvenlik Görevlisi olmaya uygun Adli Sicil Kaydı,
 • Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Olur İbareli Sağlık Raporu,

gösterilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz evrakları hazırlayarak bağlı bulunduğu İl Emniyet Müdürlüğüne teslim eden bireyler için Özel Güvenlik Soruşturması başlamış olur. Kişilerin sunduğu bilgiler çeşitli kurumlarla paylaşılır ve resmi makamlar tarafından detaylı olarak incelenir.

Silahlı Özel Güvenlik Soruşturması genellikle 1 ila 2 ay içerisinde tamamlanır.
Özel Güvenlik Soruşturmasında bireylerin geçmişleri, sabıkaları, terör örgütleriyle ilişkileri, sağlık durumları ve diğer hususlar hakkında araştırma yapılır.
Özel Güvenlik Soruşturması Sonucunu öğrenmek isteyen bireyler ikamet adreslerine bağlı İl Emniyet Müdürlükleri ya da karakollardan bilgi alabilirler. E-Devlet üzerinden Özel Güvenlik Soruşturma Sonucu öğrenilemez.
Özel Güvenlik Soruşturması Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen bireylerin geçmişleri, sabıkaları, terör örgütleriyle ilişkileri, sağlık durumları ve diğer hususlar hakkında araştırma yapılmasıdır. Bu araştırma sonunda bireyin Özel Güvenlik Görevlisi olmasına engel bir durum olup olmadığı belirlenir.
Özel Güvenlik Soruşturması başvuru yapıldıktan sonra ortalama 1 ila 2 ay içerisinde tamamlanır.
Özel Güvenlik Soruşturması bittikten sonra kişilere olumlu veya olumsuz yanıt verilir. Olumlu yanıt alan bireyler Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartıp çalışmaya başlayabilir. Olumsuz yanıt alan kişiler ise yeniden değerlendirme talep etmek için itiraz hakkını kullanır.
Özel Güvenlik Soruşturması sonucunda olumsuz yanıt alan bireyler itiraz haklarını kullanarak resmi makamlardan yeniden değerlendirme talep edebilirler.

Özel Güvenlik Soruşturması olumsuz sonuçlanan kişiler idari mahkemelere 60 gün içerisinde iptal davası açabilirler. İptal davasının yürütmenin durdurulması talepli olarak açılması dava açan kişinin lehine olacaktır.
Özel Güvenlik Soruşturması genellikle 1 ila 2 ay içerisinde tamamlanmaktadır.

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!