Silahsız Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi

Anasayfa » Eğitim » Silahsız Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi

Silahsız Yenileme Eğitimi; Silahsız özel güvenlik sertifikasına sahip olan adaylarımızın her 5 yılda bir alması gereken özel güvenlik eğitim türüdür. Eğitim 6-7 gün süresinde tamamlanmakta olup, eğitimin tamamlanmasının ardından, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılan 100 soruluk test usulü sınav yapılmaktadır. Sınavda geçmek yada kalmak yoktur. Amaç bilgilerin güncellenmesidir. Özel güvenlik sınavına katılan adaylarımıza, özel güvenlik şube müdürlüğü ve Valilik onaylı yenilenmiş silahsız özel güvenlik sertifikası verilmektedir.

DERSLER :

  • ÖZEL GÜVENLİK HUKUKU ve KİŞİ HAKLARI
  • GÜVENLİK TEDBİRLERİ
  • ETKİLİ İLETİŞİM
  • KALABALIK YÖNETİMİ
  • TEMEL İLK YARDIM
  • KİŞİ KORUMA
  • YANGIN GÜVENLİĞİ Ve TABİİ FELAKETLERE MÜDAHALE TARZI
  • GÜVENLİK SİSTEMLERİ VE CİHAZLARI
  • GENEL KOLLUKLA İLİŞKİLER
  • UYUŞTURUCU MADDE BİLGİLERİ
Yenileme Eğitimi, daha önce silahsız veya silahsız özel güvenlik sertifikası almış kişilerin, 5 yıllık sertifika geçerlilik sürelerine en az 6 ay, en fazla 1 yıl kala özel güvenlik yenileme eğitimi alması ve ardından kimlik kartını yenilemesi işlemidir.
5 yılda bir yapılması gereken özel güvenlik yenileme eğitimi yaklaşık olarak 6-8 gün süresinde tamamlanmakta olup, eğitimin tamamlanmasının ardından, Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından yapılan 100 soruluk silahsız bölüm, 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları uygulamalı atış ile sınavlar tamamlanmaktadır. Sınavda geçmek yada kalmak yoktur. Amaç bilgilerin güncellenmesidir. Özel güvenlik sınavına katılan adaylarımıza, özel güvenlik şube müdürlüğü ve Valilik onaylı yenilenmiş silahlı özel güvenlik sertifikası verilmektedir.
5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamındaki yenileme eğitimleri; Silahlı güvenlik eğitimi için 60 saat, Silahsız güvenlik eğitimi için 50 saattir.
Özel güvenlik hizmetlerinde istihdam edilen ve kimlik kartını aldığı tarihten itibaren 5 yıllık süresi dolan özel güvenlik personeli 5188 sayılı yasa gereğince yenileme eğitimi almak zorundadırlar. Silahsız Yenileme Eğitimi 7 gün, Silahlı Yenileme Eğitimi yaklaşık olarak 8 gün sürmektedir.
Silahsız Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi 300.-TL, Silahlı Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi 400.-TL’dir. Buna ek olarak Silahlı eğitimi için 100.-TL, Silahsız eğitim için 70.-TL sınav harcının polis okulu döner sermayesine yatırılması gerekmektedir. Yenileme eğitimlerini tamamlayan kişiler kimlik kartlarını çıkartabilmek için temel eğitim sonrasında vergi dairesine yatırılması gereken kimlik kartı harcını tekrar yatırmayacak ve tekrar sağlık raporu almayacaklardır.
5188 sayılı kanuna göre özel güvenlik görevlisi olarak görev alan çalışanlar her 5 yılda bir eğitimlerini ve kimlik kartlarını yenilemek zorundadırlar. Eğer bu süre zarfında özel güvenlik eğitimi ve kimlik kartı yenilemez ise, özel güvenlik sertifikaları iptal olmaz ancak özel güvenlik yenileme eğitimi alıp kimlik kartlarını yenileyene kadar özel güvenlik olarak çalışamazlar.
Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 5 ile 10 gün arasında değişim gösteren bir sürede yenilenmiş özel güvenlik sertifikası kurumumuzca tarafınıza verilecektir.
Silahlı Yenileme veya Silahsız Yenileme sınavlarında kalma yoktur. Amaç kişinin 5 yılda bir değişen bilgilerinin güncellenmesi ve yenilenmesidir. Ancak yenileme eğitiminde derslere devamlılık zorunluk arz etmekte olup derse devam etmemiş kişiler yenileme eğitiminde kalabilmektedirler.
Özel güvenlik yenileme işlemlerinin tamamlanabilmesi için özel güvenlik eğitimi almış olsanız dahi sınava girmiş olmanız ve akabinde sertifikanızı çıkartarak Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne kimlik kartınızın yenilenmesi için başvurmuş olmanız gerekmektedir. Eğitim almış olsanız dahi sınava girmemiş olmanız kartınızın yenilenmemesine sebep olacaktır.
Adayın başarılı olduğu sınavın yapıldığı tarihe beş yıl eklenerek elde edilen tarih, özel güvenlik sertifikasının geçerlilik tarihidir.
Özel Güvenlik Yenileme eğitimi alan adaylarımızın, özel güvenlik yenileme işlemlerine yönelik süreci tamamlamaları için öncelikle kimlik müracaatı için hazırlaması gereken belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Evrakların tamamı eksiksiz hazırlandıktan sonra; Polis bölgesinde ikamet edenlerin Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne evraklarını teslim etmesi, Jandarma bölgesinde ikamet edenlerin İl Jandarma Komutanlığına evraklarını teslim etmesi gerekmektedir.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!