blank

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Anasayfa » Eğitim » Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi Silahsız Özel Güvenlik Sertifikasına sahip bireylerin Silahlı Özel Güvenlik Sertifikasına sahip olmak için alması gereken, 3 gün süren, toplam 20 saatlik silah teorik eğitimi ve silah uygulama eğitiminden oluşan Özel Güvenlik Eğitimi türüdür.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş eğitiminin tamamlanmasının ardından adaylarımız Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılan 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları uygulamalı atış sınavı ile süreci tamamlamaktadır.

25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan ve atış esnasındaki her isabetli vuruş adetinin değeri ise 10 puandır. Yapılan atış ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup toplamda en az 60 puan alan adaylar sınavda başarılı sayılır.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sınavı sonunda başarılı olan bireyler Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olurlar. Bu eğitime katılan ve Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası alan adaylar Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi esnasında Özel Güvenlik Kimlik Kartı harcını daha önceden yatırmış ise tekrar kimlik kartı harcı yatırmazlar.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş eğitimi kapsamında kursiyerlere verilen dersleri;

 • Teorik Silah Bilgisi Eğitimi (15 Saat)
 • Uygulamalı Atış Eğitimi (5 Saat)

şeklinde belirtebiliriz.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimlerimizdeki Genel Uygulamalar : Atışlarımız esnasında İlkyardım Uzmanı kurum doktorumuz atış yapacağımız poligonda tüm atış boyunca hazır beklerken, atış güvenliği ve kişi sağlığı ön planda tutulur.

Atışın gerçekleşeceği poligon ortamında 5 ayrı kulvarda, 5 ayrı atış uzmanımız görev alır. Atış eğitimlerimiz atış uzmanlarımızın kontrolünde 2 aşamada gerçekleşir.

 1. 1. Aşama : Teorik Silah Bilgisidir. Teorik bölümde atıcılık ve nişan almanın ayrıntıları incelenirken, silahın mekanik yapısı da ayrıntılı olarak incelenir.
 2. 2. Aşama : Uygulamalı Atış Eğitimidir. Silah farklılıklarından oluşabilecek aksaklıkları gidermeye yönelik 7,65 mm, kısa 9 mm ve uzun 9 mm çapında 3 ayrı türde Silah ile (Silahlarımız; CZ75 9mm, Sarsılmaz Kılınç 2000 9mm, Kırıkkale kısa 9mm, Browning 7,65mm ve Kırıkkale 7,65mm) atış yaptırılır.

Atışlar sonucunda daha mükemmel atış için ne yapılması gerektiği analiz edilip, bireysel olarak kişilere hataları ve dikkat etmeleri gereken noktalar tekrar belirtilir. Tüm bunlar sonucunda bireysel atış becerisi maksimize edilir.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak özel güvenlik olmak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi hakkında aklınızda bulunan soruların yanıtlarını almak, süreç ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir veya veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Şartları

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi alarak Silahlı Özel Güvenlik Sertifikasına ve Kimlik Kartına sahip olmak, bu yetkinlik sonucu ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilebilmek isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • 21 yaşını doldurmuş olmak,
 • Adli sicil kaydının Silahlı Özel Güvenlik olmaya uygun olması,
 • Sağlık raporundan olumlu sonuç almak, (Silahlı Özel Güvenlik Olur Raporu)

gösterilebilir.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Evrakları

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimini alarak Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışmak isteyen kişilerin kayıt işlemlerinde hazırlaması gereken evraklar arasında;

 • 2 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • 3 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • 1 adet Diploma Fotokopisi veya Öğrenci Belgesi,
 • 1 adet ÖGG Sertifikası veya ÖGG Kimlik Kartı Fotokopisi,
 • 1 adet İkametgah Belgesi, (E-Devletten alınan belgeler geçerlidir.)
 • Silahlı Özel Güvenlik Olur İbareli Sağlık Raporu,

belirtilebilir.

Bununla birlikte İzmir Özel Güvenlik Eğitimi konusunda 20 yılı aşkın süredir kursiyerlerine yardımcı olan kurumumuzun İzmir Çankaya’da bulunan merkezini kimliğiniz ile birlikte ziyaret etmeniz halinde ön kayıt işleminiz yapılarak size süreç hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sınav Soruları

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kursiyerlerimize çıkabilecek ve çıkmış sınav soruları sunma konusunda ülkemizdeki en kapsamlı havuza sahip olduğumuzu belirtebiliriz. Sadece bizden eğitim alan kişiler değil Özel Güvenlik Olmak isteyen her birey web sitemizden online olarak yayınladığımız ve bir düzen içerisinde derlediğimiz sayfamızı ziyaret ederek geçtiğimiz yılların sorularına kolaylıkla ulaşabilir.

Özel Güvenlik Sınav Sonucu Sorgulama

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sorgulama

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sınavına girdikten sonra sınav sonuçları ile ilgili tüm detayları Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasından öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki görselde ekran görüntüsünü paylaştığımız bu sayfaya;

 • TC Kimlik Numaranızı,
 • Girdiğiniz Sınavın Adını,
 • Güvenlik Kodunu,

girmeniz halinde sınav sonucunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Puan Hesaplama

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimini alan ve resmi kurumlar tarafından belirlenen tarihte sınava girerek Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışabilmek isteyen bireylerin 25 adet test usulü silah bilgisi sorusu ve 5 adet atıştan oluşan uygulamalı sınavı tamamlaması gerekir.

Test usulü sınavda her bir soru 2 puan olarak sayılmakta olup 25 adet sorudan maksimum 50 puan alınmaktadır. Atış uygulamasında ise her bir atış 10 puan sayılmakta olup 5 atışta isabet sağlanması halinde 50 puan alınmaktadır. Her iki sınavdan aldığı puanın toplamı en az 60 olan bireyler başarılı sayılarak Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olurlar.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Sınav Tarihleri

Silahlı Özel Güvenlik olmak isteyen bireyler Silahsızdan Silahlıya Geçiş eğitimi sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından belirlenen özel güvenlik sınav takvimi doğrultusunda sınava tabi tutulurlar.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş eğitimi sonrası resmi makamlar tarafından düzenlenen bu sınav 1 yıl içerisinde 6 kez yapılmaktadır. Sınav yerleri personellerimiz tarafından bildirilen kursiyerler sınavda başarılı olmaları halinde Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı almaya hak kazanmaktadır.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Kurs Ücretleri

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi alarak Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışabilmek için kursumuza ulaşan kişilerden en sık aldığımız sorulardan birisi Özel Güvenlik Eğitimi Fiyatları ne kadar olmaktadır. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kurs ücretlerini şeffaf şekilde paylaşan tek kurum olduğumuzu belirtmek isteriz.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi alan Silahsız Özel Güvenlik Görevlileri eğitim sonunda girilecek sınavda en az 60 puan alarak Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışma hakkında ve kimlik kartına sahip olurlar.
Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi sonrası resmi kurumlar tarafından düzenlenen sınavların tarihleri ile ilgili detayları kursumuza ulaşarak alabilirsiniz.
Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi Silahsız Özel Güvenlik Sertifikasına sahip bireylerin katılabildiği, 3 gün süren, silah teorik eğitimi ve silah uygulama eğitiminden oluşan Özel Güvenlik Eğitimidir.
Öncelikle gerekli belgeleri hazırlayarak silah bilgisi ve uygulamalı atış eğitiminden oluşan 3 gün 20 ders saati süren Silah Fark Eğitimi programına katılmanız gerekmektedir. Eğitimi tamamlamanızın ardından 25 soruluk silah sorusundan oluşan yazılı sınavı ve ardından 5 atış yapılan uygulama sınavına katılarak 60 ve üzeri puan almanız gerekmektedir.

Sınavda başarılı olmanızın ardından çıkacak olan Silahlı Özel Güvenlik Sertifikanız ve diğer gerekli evraklarınız ile Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne başvurarak Silahsız Kimlik Kartınızı Silahlı Kimlik Kartına çevirebilirsiniz.
Hayır... Silah Fark Eğitimi almış olmanız silahsız temel eğitimi alıp sınav tarihinize göre belirlenmiş olan kimlik kartı geçerlik süresini değiştirmez. Silahsız kimlikte yazılı geçerlilik süresi tarihi değişmeden silahlı kimliğe yazılır. ÖGG Kimlik kartının süresi değil sadece statüsü değişmiş olacaktır.
Silahsız eğitiminizi hangi ilden veya eğitim kurumundan almış olursanız olun Silah Farkı Eğitiminizi arzu ettiğiniz ilden ve kurumdan alabilirsiniz.
Hayır... Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi alarak sertifika sahibi olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir.
Evet... Silahlı sertifikasına sahip olan Özel Güvenlik Görevlisi hem silahlı projelerde hem de silahsız projelerde çalışabilir.
Adayın başarılı olduğu sınavın yapıldığı tarihe 5 yıl eklenerek elde edilen tarih Özel Güvenlik Sertifikasının geçerlilik tarihidir.
Valilik komisyon kararıyla izin verilmiş tüm silahlı projelerde özel güvenlik görevlileri silahlı olarak çalışabilmektedir. Ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez.

Özel Güvenlik Görevlileri özel toplantılarda, spor müsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde de silahlı olarak görev yapamazlar.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten