Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Anasayfa » Eğitim » Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi; Silahsız özel güvenlik sertifikasına sahip bireylerin katılabildiği, 4 gün süren, silah teorik eğitimi ve silah uygulama eğitiminden oluşan eğitim türüdür. Eğitimin tamamlanmasının ardından adaylarımız, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılan 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları uygulamalı atış sınavı ile sınavlarını tamamlamaktadır. 25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan ve atış esnasındaki her isabetli vuruş adetinin değeri ise 10 puandır. Yapılan atış ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup ortalamada en az 60 alan adaylarımız sınavda başarılı olur. Özel güvenlik sınavında başarılı olan adaylarımıza, özel güvenlik şube müdürlüğü ve Valilik onaylı silahlı özel güvenlik sertifikası verilmektedir. Bu eğitime katılan ve silahlı özel güvenlik sertifikası almış adaylarımız, silahsız özel güvenlik eğitimi esnasında özel güvenlik kimlik kartı harcı daha önceden yatırmışlar ise tekrardan kimlik kartı harcı yatırmazlar.

DERSLER :

  • SİLAH BİLGİSİ EĞİTİMİ (TEORİK)
  • SİLAH BİLGİSİ EĞİTİMİ (UYGULAMALI ATIŞ)

Silahlı Eğitimlerimiz deki Genel Uygulamalar ; Atışlarımız esnasında İlkyardım Uzmanı kurum doktorumuz, atış yapacağımız poligonda tüm atış boyunca hazır beklerken, atış güvenliği ve kişi sağlığı ön planda tutulur. Atışın gerçekleşeceği poligon ortamında 5 ayrı kulvarda, 5 ayrı atış uzmanımız görev alır ve atış eğitimlerimiz atış uzmanlarımızın kontrolünde 2 aşamada gerçekleşir.
1.Aşama Teorik Silah Bilgisidir. Teorik bölümde, atıcılık ve nişan almanın ayrıntıları incelenirken, Silahın mekanik yapısı da ayrıntılı olarak incelenir.
2.Aşama olan, Uygulamalı Atış Eğitiminde ise; Silah farklılıklarından oluşabilecek aksaklıkları gidermeye yönelik 7,65 mm, kısa 9 mm ve uzun 9 mm çapında 3 ayrı türde Silah ile (Silahlarımız; CZ75 9mm, Sarsılmaz Kılınç 2000 9mm, Kırıkkale kısa 9mm, Browning 7,65mm ve Kırıkkale 7,65mm) atış yaptırılır. Atışlar sonucunda, daha mükemmel atış için ne yapılması gerektiği analiz edilip, bireysel olarak kişilere hataları ve dikkat etmeleri gereken noktalar tekrar belirtilir. Tüm bunlar sonucunda bireysel atış becerisi maksimize edilir.

Silahsız özel güvenlik sertifikasına sahip bireylerin katılabildiği, 3 gün süren, silah teorik eğitimi ve silah uygulama eğitiminden oluşan eğitim türüdür.
Öncelikle gerekli belgeleri hazırlayarak silah bilgisi ve uygulamalı atış eğitiminden oluşan 3 gün 20 ders saati süren Silah Fark Eğitimi programına katılmanız gerekmektedir. Eğitimi tamamlamanızın ardından, 25 soruluk silah sorusundan oluşan yazılı sınavı ve ardından 5 atış yapılan uygulama sınavına katılarak 60 ve üzeri puan almanız gerekmektedir. Sınavda başarılı olmanızın ardından çıkacak olan silahlı özel güvenlik sertifikanız ve diğer gerekli evraklarınız ile Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne başvurarak silahsız kimlik kartınızı silahlı kimlik kartına çevirebilirsiniz.
Hayır. Silah fark eğitimi almış olmanız silahsız temel eğitimi alıp sınav tarihinize göre belirlenmiş olan kimlik kartı geçerlik süresini değiştirmez. Silahsız kimlikte yazılı geçerlilik süresi tarihi değişmeden silahlı kimliğe yazılır. ÖGG Kimlik kartının süresi değil sadece statüsü değişmiş olacaktır.
Silahsız eğitiminizi hangi ilden veya eğitim kurumundan almış olursanız olun silah farkı eğitiminizi arzu ettiğiniz ilden ve kurumdan alabilirsiniz.
Hayır. Silahlı özel güvenlik eğitimi alarak sertifika sahibi olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir.
Evet. Silahlı sertifikasına sahip olan özel güvenlik görevlisi hem silahlı projelerde hem de silahsız projelerde çalışabilir.
Adayın başarılı olduğu sınavın yapıldığı tarihe beş yıl eklenerek elde edilen tarih, özel güvenlik sertifikasının geçerlilik tarihidir.
Valilik komisyon kararıyla izin verilmiş tüm silahlı projelerde özel güvenlik görevlileri silahlı olarak çalışa bilmektedir. Ancak eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, talih oyunları işletmelerinde, içkili yerlerde silahlı özel güvenlik görevlisi çalıştırılmasına izin verilmez. Özel güvenlik görevlileri, özel toplantılarda, spor müsabakalarında, sahne gösterileri ve benzeri etkinliklerde desilahlı olarak görev yapamazlar.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten

Sarızeybek Eğitim Grubu bültenlerine ücretsiz abone olabilirsiniz!