blank

Özel Güvenlik Kimlik Kartı

Anasayfa » Blog » Özel Güvenlik Kimlik Kartı

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen bireylerin sahip olması gereken belgedir. Özel Güvenlik Yaka Kartı olarak da ifade edilen bu kimlik kişilerin Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi sonrası girdikleri sınavda başarılı olmaları halinde alabildikleri sertifikanın taşınabilir kimlik haline getirilmiş versiyonudur.

Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışabilmek için temel şart kişinin Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmasıdır. Özel Güvenlik Kursu tarafından düzenlenen eğitimi alan bireyler resmi makamlar tarafından gerçekleştirilen sınavda başarılı olmaları halinde Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olurlar.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı bir bireyin fiziksel ve psikolojik açıdan bu mesleği icra edebilmesi için gerekli eğitimleri aldığını ve yetkinlik sahibi olduğunu kanıtlar. Özel Güvenlik Sertifikası sahibi bireyler Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkarttıktan sonra çalışmaya başlayabilirler.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir de bulunan merkezimizde Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmak veya var olan sertifikasını yenilemek isteyen bireylere;

 • Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi,
 • Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi,

başta olmak üzere tüm Özel Güvenlik Eğitimi çeşitlerini uzman eğitmenlerimiz ve kurum hafızamız ile başarıyla vermekteyiz.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Özel Güvenlik Kimlik Kartı almak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır konusunda aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama işlemini bulunduğunuz ildeki Güvenlik Daire Başkanlıklarına giderek veya Özel Güvenlik Daire Başkanlığını telefonla arayarak öğrenebileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sitesi üzerinden de kolayca öğrenebilirsiniz.

EGM web sitesi üzerinden Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama işlemini;

şeklinde gerçekleştirebilirsiniz.

İzmir ili özelinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuru Sorgulama işlemini bu yöntemle yapabilirsiniz. Farklı illerde yaptığınız başvuruların sonucuna bağlantıdaki İzmir kısmına ilinizin adını yazarak erişebilirsiniz. Ayrıca linke tıkladığınızda karşılaşacağınız ekranı alt kısımdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları

Günümüzde en popüler mesleklerden birisi haline gelen Özel Güvenlik Görevlisi (ÖGG) olarak çalışmak isteyen kişiler Özel Güvenlik Kimlik Kartı almalıdır. Özel Güvenlik Kimlik Kartı almak için yapılması gerekenleri;

 1. Özel Güvenlik Eğitimi Almak : Öncelikle Özel Güvenlik Görevlisi adaylarının en az 100 saatlik Özel Güvenlik Eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitim resmi makamlar tarafından yetki verilmiş eğitim kurumları aracılığıyla verilmektedir. Özel Güvenlik Eğitimleri sonunda başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanırlar.
 2. Başvuru Formu Doldurma : Özel Güvenlik Görevlisi adayları resmi makamlar tarafından yayınlanan ve güncel tutulan başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirler. Başvuru formunda adayın kişisel ve eğitim bilgileri gibi birçok detay yer almaktadır.
 3. Gerekli Belgelerin Hazırlanması : Başvuru formunun doldurulmasının ardından adayların gerekli belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Bu belgeler arasında nüfus cüzdanı veya pasaport, diploma veya mezuniyet belgesi, sağlık raporu, adli sicil kaydı ve özel güvenlik eğitim sertifikası yer almaktadır.
 4. Başvurunun Yapılması : Adaylar başvuru formu ve gerekli belgeler ile birlikte eğitim aldıkları Özel Güvenlik Kursu tarafından belirtilen şekilde başvuru yaparlar. Başvuru ücreti ödendikten sonra başvuru formunun ekinde yer alacak banka dekontu ile belgelenir.
 5. Güvenlik Soruşturması : Başvurunun ardından adayların güvenlik soruşturması yapılır. Bu süreçte adayların adli sicil kaydı, emniyet kaydı ve arşiv kaydı gibi kaynaklardan gerekli bilgileri incelenir. Bu süreç sonunda adayın güvenlik soruşturmasının pozitif çıkması halinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı başvurusu kabul edilir.
 6. Özel Güvenlik Kimlik Kartının Çıkarılması : Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından Özel Güvenlik Kimlik Kartı yaklaşık olarak 1 ila 2 ay içerisinde adayın adresine gönderilir.

adımlar halinde belirtebiliriz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Çıkar

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu yapıldıktan ve işlemler tamamlandıktan sonra sürecin olumlu ilerlemesi halinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkarılır. Başvuru işlemleri ortalama 1 ay kadar sürer. Bu süre içerisinde;

 • Başvurunuzun değerlendirilmesi,
 • Belgelerinizin incelenmesi,
 • Gerekli kontrollerin yapılması,

gibi işlemler gerçekleştirilir.

Başvurunuzun tamamlandığına dair bir onay aldıktan sonra Özel Güvenlik Kimlik Kartı size teslim edilir. Özel Güvenlik Kimlik Kartınız sizin belirteceğiniz kişisel adresinize gelebileceği gibi tercih etmeniz halinde eğitim aldığınız Özel Güvenlik Kursundan da alabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Nasıl Alınır

Özel Güvenlik Kimlik Kartı almak için öncelikle yetkilendirilmiş bir Özel Güvenlik Kursundan Özel Güvenlik Eğitimi almış olmanız gerekir. Eğitimi tamamladıktan sonra resmi kurumlar tarafından düzenlenen Özel Güvenlik Sınavında başarılı olmanız beklenir.

Özel Güvenlik Sınavını başarıyla tamamladıktan sonra Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuzu Özel Güvenlik Kursu yetkilisinin yönlendirmesi ile yapabileceğiniz gibi bireysel olarak E – Devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuru işlemleri sırasında sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri hazırlayıp iletmeniz halinde başvurunuzu değerlendirip müspet olarak sonuçlanması halinde Özel Güvenlik Kimlik Kartınız size teslim edilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Alma Şartları

Özel Güvenlik Kimlik Kartı alarak Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen bireylerin çalışmak istediği yapıya uygun Özel Güvenlik Eğitimi almaları gerekir. Özel Güvenlik Kursu tarafından verilen bu eğitimlere kayıt olma ve ilerleyen süreçte Özel Güvenlik Kimlik Kartı Alma Şartları arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silahsız ÖGG için en az ortaokul, Silahlı ÖGG için en az lise mezunu olmak,
 • Silahsız ÖGG için en az 18, Silahlı ÖGG için en az 21 yaşını doldurmuş olmak,
 • Adli sicil kaydının Özel Güvenlik Görevlisi olmaya uygun olması,
 • Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya engel bir sağlık problemi bulunmaması,
 • Özel Güvenlik Eğitimi sonrası sınavda başarı sağlanarak Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olunması,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasına engel herhangi bir durumun bulunmaması,

gösterilebilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme

Özel Güvenlik Kimlik Kartının kullanım süresi 5 yıldır. Kimlik kartınızın süresi dolmadan önce yenileme işlemini yapmanız gerekmektedir. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işlemi kimlik kartının süresi dolmadan en az 6 ay önce başlatılmalıdır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işlemi için öncelikle güncel belgelerinizin hazır olması gerekmektedir. Yenileme işlemi için gerekli belgeler ile birlikte Özel Güvenlik Kursuna gidilip Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi kaydı yapılmalıdır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işlemi bireysel olarak E – Devlet üzerinden yapılabileceği gibi ihtiyaç halinde SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu personellerinden yardım alabilirsiniz. Özel Güvenlik Yenileme eğitimini tamamladıktan sonra yapacağınız başvuru sonucu Özel Güvenlik Kimlik Kartınız size teslim edilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme Ücreti

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işlemini gerçekleştirecek bir Özel Güvenlik Görevlisinin harcama yapması gereken durumlar;

 • Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Kurs Ücreti
 • Sınav Ücreti (Silahsız için … TL, Silahlı için … TL)
 • Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı Ücreti (… TL)

olarak belirtilebilir.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir’de bulunan merkezimizde Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işlemi için Özel Güvenlik Yenileme eğitimi alması gereken bireylere en uygun kurs ücretlerini ve taksit seçeneklerini sunmaktayız. Ödeme süreci ve fiyat konusunda detaylı bilgiyi İletişim bağlantısına tıklayarak alabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Gelir

Özel Güvenlik Kimlik Kartı başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra kimlik kartınızın size ulaşması birkaç hafta sürebilir. Bu süre başvuru işlemlerinin tamamlanmasına, ödeme işleminin gerçekleştirilmesine ve kimlik kartının basım işleminin tamamlanmasına bağlı olarak değişebilir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra resmi makamlar tarafından Özel Güvenlik Kimlik Kartı basım işlemi gerçekleştirilir. Özel Güvenlik Kimlik Kartınızın size ulaşması için belirli bir süre verilememekle birlikte genellikle kimlik kartının teslimatı 2 ila 3 hafta içinde gerçekleşir. Teslimat süresi posta hizmetleri ve kargo firmalarının yoğunluğuna, bulunduğunuz bölgeye ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti

Özel Güvenlik olarak çalışmak için bize ulaşan bireylerden en fazla aldığımız sorulardan biri Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücretleri 2023 yılı ne kadar olmaktadır. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kurs süreci ve kimlik kartı başvuru işlemleri esnasında yapılacak ödemeleri şeffaf şekilde paylaşan tek kurum olduğumuzu belirtmek isteriz.

Özel Güvenlik Görevlisi olma sürecinde kurs ücreti dışında resmi makamlar tarafından talep edilen kimlik kartı harcı, sağlık raporu bedeli gibi ücretlerin detaylarını öğrenmek, kurs ücreti konusunda sunduğumuz avantajları ve taksit seçenekleri hakkında bilgi almak için İletişim bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harç Bedeli her yıl değişmekle birlikte resmi makamlar tarafından belirlenen ve Özel Güvenlik Kurslarının herhangi bir dahli veya kazancı olmayan bir bedeldir. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı 2024 yılında 4.775 TL olarak belirtilmiş olup bu harcın yatırılması sonucu Özel Güvenlik Kimlik Kartı basım işlemi resmi makamlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Nereye Yatırılır

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti başvuru işlemleri sırasında ödenir. Ödeme banka aracılığıyla gerçekleştirilir. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti 2024 yılında … TL olup Halkbank ATM si ya da gişesinden yatırılabilir. ATM üzerinden IBAN girişi yapılmamakta ve sınav harcı yatırırken olduğu gibi sadece tuşlama adımlarını takip edilerek ödeme yapılmaktadır.

Ödeme işlemi sırasında açıklama kısmına kimlik numaranızı ve adınızı yazmanız ödemlidir. Ayrıca ödeme sonrası elde edilen banka dekontunu saklamanız gerekir. Banka dekontu kimlik kartı başvurunuzun takibinde ve işlemlerin tamamlanmasında gereklidir. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti her yıl yeniden belirlenmektedir.

Hayır… Özel Güvenlik Kimlik Kartı olmadan çalışılamaz. Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak için önce Özel Güvenlik Eğitimi alarak Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olmak gerekir. Ardından gerekli başvuru yapılıp Özel Güvenlik Kimlik Kartı alınarak ÖGG olarak çalışmaya başlanılabilir.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı yenileme işlemi yapılmaması halinde Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya devam edemezsiniz. Bu durum işinizi kaybetmenize ve cv nizin olumsuz etkilenmesine yol açar.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı almaya hak kazanmak için resmi makamlar tarafından yetkilendirilmiş Özel Güvenlik Kurslarından eğitim alınması gerekmektedir. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu 10.000’lerce bireyin Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmasına yardımcı olmuş bir kurum olarak bu konuda size memnuniyetle yardımcı olmaktadır.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı iptalini gerektiren durumlar arasında;

- Bireyin adli sicilini lekeleyecek yasa dışı davranışlar sergilemesi,
- Kişinin akıl ve ruh sağlığının görevini yerine getiremeyecek ölçüde bozulması,
- Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işleminin zamanında yapılmaması,

gösterilebilir.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Halkbank şubelerinden veya Halkbank ATM si üzerinden yatırılır.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanan kişilerin gerekli belgeleri hazırlaması sonucu yapılmaktadır.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harcı 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve Kanunun Uygulanmasına ilişkin yönetmelik çerçevesinde 2994 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu bedel Halkbank Şubeleri, aynı bankanın ATM’leri ve İnternet Bankacılığı aracılığıyla yapılmaktadır.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı 5 yılda bir yenilenir.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı dolduğu için işten çıkarılan bireyler tazminat haklarını kaybedebilir. Bu nedenle Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme işlemi aksatılmamalıdır.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı ATM üzerinden IBAN girişi yapılmadan yatırılır. Sınav harcı yatırırken olduğu gibi sadece tuşlama adımlarının takip edilmesi gerekmektedir. ATM ödemelerinde izlenecek yol Ödemeler > Kurum > Diğer Kurumlar > Özel Güvenlik Kimlik Kart Ücreti olarak belirtilebilir.
Hayır… Özel Güvenlik Kimlik Kartı kaybolunca vakit kaybedilmeden kayıp başvurusu yapılarak yeniden çıkartmak için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Bu süreçte kişi Kimlik Kartı ücreti ödeyebilir.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartmak için gerekli evraklar arasında;

- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (2 Adet)
- Biyometrik Fotoğraf (3 Adet)
- Adli Sicil Kaydı,
- Özel Güvenlik Sertifika Fotokopisi,
- Diploma Aslı ve Fotokopisi,
- Özel Güvenlik Kimlik Kartı Harç Ödeme Dekontu,
- Özel Güvenlik Kimlik Kartı Bedeli Ödeme Dekontu,
- Başvuru Dilekçesi,

gösterilebilir.
Özel Güvenlik Kimlik Kartını başkasına kullandıran özel güvenlik görevlisine ve yöneticisine 3000 TL idari para cezası verilir.

E-Bülten