blank

Özel Güvenlik Eğitimi

Anasayfa » Blog » Özel Güvenlik Eğitimi

Özel Güvenlik Eğitimi meslek hayatına Özel Güvenlik Görevlisi olarak devam etmek isteyen bireylerin yetkilendirilmiş Özel Güvenlik Kurslarına kayıt yaptırıp Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olabilmek için girecekleri Özel Güvenlik Sınavına hazırlandıkları süreçtir.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu İzmir’de en eski ve en fazla Özel Güvenlik Sertifikası veren eğitim kurumu olarak bilinmektedir. Kurumumuz 10.000’lerce bireye Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışabilmesi için gerekli Özel Güvenlik Eğitimi imkanını sunmuştur.

Özel Güvenlik Eğitimi aldıktan sonra girdiği Özel Güvenlik Sınavında başarı sağlayan bireyler Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olur. Bu sertifika ve sonrasında alınmaya hak kazanılan Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

İzmir’de Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylere sunduğu Özel Güvenlik Eğitimleri ile yetinmeyen SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu eğitim sonrasında kişilerin kolay iş bulabilmesi için çözüm ortaklığı yaptığı Özel Güvenlik Şirketlerine referans olarak başarılı kursiyerleri ile firmaların kontak kurmasını sağlamaktadır.

Not : Kesinlikle iş garantisi vermediğimizi ancak iş bulma sürecinde yardımcı olabilmek adına kurum olarak üzerimize düşen her türlü görevin gayreti içerisinde olacağımızın taahhüdünü verdiğimizi özellikle belirtmek isteriz.

İzmir Özel Güvenlik Eğitimi dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak özel güvenlik olmak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Özel Güvenlik Eğitimi almak hakkında aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Özel Güvenlik Temel Eğitimi

Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin Silahlı veya Silahsız olarak çalışma isteğine bağlı olarak farklı ders planları ile aldıkları eğitime Özel Güvenlik Temel Eğitimi denir. Özel Güvenlik Temel Eğitimi;

 • Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi,

olarak 3 temel sınıfa ayrılabilir.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Silahsız veya Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olarak iş bulmak isteyen her bireyin gerekli şartları sağlaması ve evraklarını tamamlaması halinde kaydını hızla gerçekleştirerek Özel Güvenlik Eğitimi almasını ve takip eden süreçte Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmasını sağlamaktayız.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olan bireylerin katılabildiği, kursiyerlerin 4 hafta süren ve 11 farklı ders gördükleri Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Eğitim tamamlandıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde adaylar teorik ve uygulamalı bölümleri olan sınava tabi tutulmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sınavında başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifika ve sonrasında alınan Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi 18 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul mezunu olan bireylerin katılabildiği, kursiyerlerin 3 hafta süren ve 10 farklı ders gördükleri Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Eğitim tamamlandıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde adaylar teorik ve uygulamalı bölümleri olan sınava tabi tutulmaktadır.

Silahsız Özel Güvenlik Sınavında başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanır. Bu sertifika ve sonrasında alınan Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikasına sahip bireylerin Silahlı Özel Güvenlik Sertifikasına sahip olmak için alması gereken, 3 gün süren, toplam 20 saatlik silah teorik eğitimi ve silah uygulama eğitiminden oluşan Özel Güvenlik Eğitimine Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi adı verilir.

Özel Güvenlik Atış Eğitimi

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi alarak Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışmak isteyen bireylere uzman eğitmenlerimiz tarafından poligonda silahla uygulamalı eğitimler verilmektedir. Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi uygulamaları esnasında İlkyardım Uzmanı kurum doktorumuz atış yapacağımız poligonda tüm atış boyunca hazır beklerken, atış güvenliği ve kişi sağlığı ön planda tutulur.

Atışın gerçekleşeceği poligon ortamında 5 ayrı kulvarda, 5 ayrı atış uzmanımız görev alır. Atış eğitimlerimiz atış uzmanlarımızın kontrolünde 2 aşamada gerçekleşir.

 • 1.Aşama : Teorik Silah Bilgisidir. Teorik bölümde atıcılık ve nişan almanın ayrıntıları incelenirken, silahın mekanik yapısı da ayrıntılı olarak incelenir.
 • 2.Aşama : Uygulamalı Atış Eğitimidir. Silah farklılıklarından oluşabilecek aksaklıkları gidermeye yönelik 7,65 mm, kısa 9 mm ve uzun 9 mm çapında 3 ayrı türde Silah ile (Silahlarımız; CZ75 9mm, Sarsılmaz Kılınç 2000 9mm, Kırıkkale kısa 9mm, Browning 7,65mm ve Kırıkkale 7,65mm) atış yaptırılır.

Atışlar sonucunda daha mükemmel atış için ne yapılması gerektiği analiz edilip, bireysel olarak kişilere hataları ve dikkat etmeleri gereken noktalar tekrar belirtilir. Tüm bunlar sonucunda bireysel atış becerisi maksimize edilir.

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Özel Güvenlik Sertifikasına sahip olan bireylerin her 5 yılda bir alması gereken Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olması fark etmeksizin her ÖGG kanunla belirlenen periyotlarla Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi almalı ve Özel Güvenlik Kimlik Kartını yenilemelidir.

Özel Güvenlik Temel Eğitim ve Yenileme Eğitimi Sınavı

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kursiyerlerimize çıkabilecek ve çıkmış sınav soruları sunma konusunda ülkemizdeki en kapsamlı havuza sahip olduğumuzu belirtebiliriz. Sadece bizden eğitim alan kişiler değil Özel Güvenlik Olmak isteyen her birey web sitemizden online olarak yayınladığımız ve bir düzen içerisinde derlediğimiz sayfamızı ziyaret ederek geçtiğimiz yılların sorularına kolaylıkla ulaşabilir.

Özel Güvenlik Eğitimi Dersleri

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir’de bulunan merkezimizde 5188 Sayılı kanun ve uygulama yönetmeliğinin istediği niteliklere sahip, konusunda uzman personellerden oluşan eğitim kadromuz Özel Güvenlik Eğitimi kapsamında anlatılması gereken tüm bilgileri kursiyerlerimize büyük bir titizlikle aktarmaktadır.

Özel Güvenlik Ders Notları ve konuların anlatıldığı süreleri;

 • Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları (20 Saat)
 • Güvenlik Tedbirleri (20 Saat)
 • Etkili İletişim (12 Saat)
 • Kalabalık Yönetimi (10 Saat)
 • Temel İlk Yardım (10 Saat)
 • Kişi Koruma (9 Saat)
 • Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı (8 Saat)
 • Güvenlik Sistemleri ve Cihazları (5 Saat)
 • Genel Kollukla İlişkiler (4 Saat)
 • Uyuşturucu Madde Bilgileri (2 Saat)
 • Silah Bilgisi ve Atış Eğitimi (20 Saat)

şeklinde belirtebiliriz.

Özel Güvenlik Eğitimi Fiyatları

Özel Güvenlik olarak çalışabilmek için kursumuza ulaşan kişilerden en sık aldığımız sorulardan birisi Özel Güvenlik Eğitimi Ücretleri ne kadar olmaktadır. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak eğitim fiyatlarını şeffaf şekilde paylaşan tek kurum olduğumuzu belirtmek isteriz.

Özel Güvenlik Eğitimi Ne Kadar Sürer

Özel Güvenlik Eğitimi Süresi kişinin aldığı eğitim türüne göre farklılık göstermektedir. Özel Güvenlik Eğitimi kapsamında SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak en sık verdiğimiz ve bizden en fazla talep edilen Özel Güvenlik Eğitimleri Sürelerini ve Ders Saatlerini;

 • Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi (100 Saatlik Ders Konuları ve Yaklaşık 3 Haftalık Tamamlanma Süresi)
 • Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi (120 Saatlik Ders Konuları ve Yaklaşık 4 Haftalık Tamamlanma Süresi)
 • Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi (20 Saatlik Ders Konuları ve Yaklaşık 3 Günlük Tamamlanma Süresi)
 • Silahsız Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi (50 Saatlik Ders Konuları ve Yaklaşık 1 Haftalık Tamamlanma Süresi)
 • Silahlı Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi (60 Saatlik Ders Konuları ve Yaklaşık 1 Haftalık Tamamlanma Süresi)

şeklinde belirtebiliriz.

Özel Güvenlik Eğitimi Ne Zaman Başlıyor

Özel Güvenlik Eğitimleri Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin yıl içerisinde birçok farklı tarihte alabilecekleri süreçlerdir. 1 yıllık süreçte 6 farklı tarihte gerçekleştirilen Özel Güvenlik Sınavı Tarihleri göz önüne alınarak Özel Güvenlik Eğitimi Tarihleri kursumuz tarafından planlanmaktadır.

Özel Güvenlik olmak için öncelikle yetkilendirilmiş Özel Güvenlik Kurslarından yaklaşık 2 ila 3 hafta süren eğitim alınması gerekir. Özel Güvenlik Eğitimi almak isteyen kişilerin yasal şartlara uygun olması ve kayıt için gerekli evrakları hazırlaması gerekir.

Eğitimini mevzuata uygun şekilde tamamlayan kişiler Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından açıklanmış olan sınav takvimine uygun olarak sınava girerler. Sınavda 60 ve üzeri puan alan adaylar Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanırlar.
Özel Güvenlik Eğitimi alınacak eğitim çeşidine göre farklı sürelerde tamamlanır. Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için alınması gereken Temel Özel Güvenlik Eğitimi (Silahsız veya Silahlı) yaklaşık 15 ila 20 gün içerisinde tamamlanmaktadır.
Özel Güvenlik Eğitimi alan bireylere SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu tarafından hazırlanmış Özel Güvenlik Eğitimi Kitabı ücretsiz olarak verilmektedir.
Özel Güvenlik Eğitimi alınacak eğitim çeşidine göre ders saatlerine sahiptir. Özel Güvenlik Görevlisi olabilmek için alınması gereken Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi 100 saat sürerken, Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi 120 saat sürmektedir.
Silahlı Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi 60 saat sürer.
Özel Güvenlik Eğitimi yıl içerisinde farklı aralıklarla tekrarlanan bir süreçtir. Eğitim sonrası girilen ve resmi makamlar tarafından düzenlenen Özel Güvenlik Sınavı 1 yılda 6 kez yapıldığı için eğitimler de adayların bu sınavlara girebileceği periyotlarla tekrarlanır. En yakın tarihli Özel Güvenlik Eğitimi hakkında bilgiyi İletişim kanallarımızdan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.
Özel Güvenlik Eğitimi Nereden Alınır şeklinde bize iletilen sorunun yanıtı resmi kurumlar tarafından yetki verilmiş Özel Güvenlik Kursları olarak yanıtlanabilir. İzmir de Özel Güvenlik olmak isteyen her birey SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursuna ulaşıp kaydını yaptırarak Özel Güvenlik Eğitimi alabilir.

E-Bülten