blank

Özel Güvenlik Başvurusu

Anasayfa » Blog » Özel Güvenlik Başvurusu

Özel Güvenlik Başvuru sürecinin nasıl ilerlediği, bireyin ve eğitim alınan kurumun neler yapması gerektiği Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen kişiler tarafından en fazla merak edilen durum olarak gösterilebilir.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir Çankaya’da bulunan merkezimizde Özel Güvenlik Eğitimi verdiğimiz tüm bireylerin Özel Güvenlik Başvurusu esnasında yapması gereken durumları kendileri ile paylaşıp elimizden gelen tüm desteği büyük bir özveri ile yerine getirmekteyiz.

Sadece kendi kursiyerlerimize değil Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen her bireye bu desteği verebilmek için uzman eğitmenlerimiz tarafından kaleme alınan bu yazıyı sizlerle paylaşıyoruz. Bu makalemizi okuyarak Özel Güvenlik Başvuru işlemleri ile ilgili öğrenmek istediğiniz birçok bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Eğitim Merkezi olarak Özel Güvenlik Görevlisi olmak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Özel Güvenlik Başvurusu hakkında aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak, süreç ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Özel Güvenlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Özel Güvenlik Başvurusu yapmak ve Özel Güvenlik Olmak isteyen kişiler öncelikle yaşadıkları ilde yetkilendirilmiş Özel Güvenlik Kursuna kayıt yaptırarak Özel Güvenlik Eğitimi almalıdır. İzmir’de Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireyler SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu’na kayıt yaptırarak ihtiyaç duydukları her konuda gerekli desteği kolayca alabilirler.

Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayıp Özel Güvenlik Sınavında başarı sağlayan kişiler Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanarak Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuru işlemlerini başlatabilirler. Bu süreçte ihtiyaç duyulan tüm evraklar liste halinde uzman personellerimiz tarafından kursiyerlerimize iletilmektedir.

Özel Güvenlik Başvuru Şartları

Özel Güvenlik Eğitimi alarak Özel Güvenlik Sınavına girmeye ve sınav sonunda başarılı olup ÖGG olarak çalışma hakkını elde etmeyi hedefleyen kişiler Özel Güvenlik Kursu kaydı için evraklarını hazırlayıp başvuru yapmaktadır.

Özel Güvenlik Başvurusu Şartları arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silahsız ÖGG için en az ortaokul, Silahlı ÖGG için en az lise mezunu olmak,
 • Silahsız ÖGG için en az 18, Silahlı ÖGG için en az 21 yaşını doldurmuş olmak,
 • Adli sicil kaydının Özel Güvenlik Görevlisi olmaya uygun olması,
 • Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya engel bir sağlık problemi bulunmaması,

gösterilebilir.

Özel Güvenlik Başvurusu Ne Zaman

Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen kişilerin Özel Güvenlik Sınavına girerek başarılı olması gerekmektedir. Özel Güvenlik Sınavları ise 1 yıllık süreçte 6 defa yapılacak şekilde planlanır. Özel Güvenlik Kursları Eğitim ve Başvuru süreçlerini sınav tarihlerine göre düzenler.

Özel Güvenlik Başvurusu Nereden Yapılır

Özel Güvenlik Başvurusu resmi makamlar tarafından yetki verilmiş eğitim kurumları üzerinden yapılır. Başvuru sırasında Özel Güvenlik Eğitimi kaydı oluşturulur. Özel Güvenlik Kursu kayıtlarının yapılabilmesi için kişinin gerekli şartları sağlanması ve istenilen belgeleri hazırlanması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Başvurusu sonrası eğitimini tamamlayan ve Özel Güvenlik Sınavında başarı sağlayan bireyler Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmak için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne E-Devlet üzerinden başvuru yapar. Özel Güvenlik Başvuru Süreci geçmiş yıllarda yapılanın aksine E-Devlet üzerinden belgelerin girilmesi ile gerçekleştirilir.

Özel Güvenlik Kimlik Başvurusu

Günümüzde en popüler mesleklerden birisi haline gelen Özel Güvenlik Görevlisi (ÖGG) olarak çalışmak isteyen kişiler Özel Güvenlik Kimlik Kartı almalıdır. Özel Güvenlik Kimlik Başvurusu sürecinde yapılması gerekenleri;

 1. Özel Güvenlik Eğitimi Almak : Öncelikle Özel Güvenlik Görevlisi adaylarının en az 100 saatlik Özel Güvenlik Eğitimi almaları gerekmektedir. Bu eğitim resmi makamlar tarafından yetki verilmiş eğitim kurumları aracılığıyla verilmektedir. Özel Güvenlik Eğitimleri sonunda başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanırlar.
 2. Başvuru Formu Doldurma : Özel Güvenlik Görevlisi adayları resmi makamlar tarafından yayınlanan ve güncel tutulan başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirler. Başvuru formunda adayın kişisel ve eğitim bilgileri gibi birçok detay yer almaktadır.
 3. Gerekli Belgelerin Hazırlanması : Başvuru formunun doldurulmasının ardından adayların gerekli belgeleri hazırlamaları gerekmektedir. Bu belgeler arasında nüfus cüzdanı veya pasaport, diploma veya mezuniyet belgesi, sağlık raporu, adli sicil kaydı ve özel güvenlik eğitim sertifikası yer almaktadır.
 4. Başvurunun Yapılması : Adaylar başvuru formu ve gerekli belgeler ile birlikte eğitim aldıkları Özel Güvenlik Kursu tarafından belirtilen şekilde başvuru yaparlar. Başvuru ücreti ödendikten sonra başvuru formunun ekinde yer alacak banka dekontu ile belgelenir.
 5. Güvenlik Soruşturması : Başvurunun ardından adayların güvenlik soruşturması yapılır. Bu süreçte adayların adli sicil kaydı, emniyet kaydı ve arşiv kaydı gibi kaynaklardan gerekli bilgileri incelenir. Bu süreç sonunda adayın güvenlik soruşturmasının pozitif çıkması halinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı başvurusu kabul edilir.
 6. Özel Güvenlik Kimlik Kartının Çıkarılması : Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından Özel Güvenlik Kimlik Kartı yaklaşık olarak 1 ila 2 ay içerisinde adayın adresine gönderilir.

adımlar halinde belirtebiliriz.

Özel Güvenlik Başvuru Formu

Özel Güvenlik Başvuru Formu veya diğer ifade biçimiyle Özel Güvenlik İzni Talep Formu Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen kişilerin başvurularını yapabilmeleri için gerekli olan resmi belgedir. Geçmiş yıllarda Özel Güvenlik olmak isteyen bireyler bu form ile başvurularını gerçekleştirmekteydi. Günümüzde Özel Güvenlik Başvuru süreci E-Devlet üzerinden gerçekleştirildiği için bu şekilde bir form veya dilekçe doldurulmasına gerek kalmamıştır.

Özel Güvenlik Başvuru Dilekçesi

Özel Güvenlik Başvuru Dilekçesi önceki yıllarda Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen kişilerin başvurularını yapabilmeleri için gerekli olan belgeydi. Günümüzde tüm başvuru süreçleri Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesi ve E-Devlet üzerinden Özel Güvenlik Kursu veya Özel Güvenlik Görevlisi adayı tarafından yönetildiği için bu dilekçeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Özel Güvenlik İş Başvurusu

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Eğitim Merkezi İzmir de ÖGG olmak isteyen kadın veya erkek fark etmeksizin her bireyin yüksek kalitede Özel Güvenlik Eğitimi almasını ve sınavı geçerek Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olup çalışmasını sağlamaktadır.

Özel Güvenlik İş Başvurusu konusunda kurumumuzda eğitimini başarıyla tamamlayan kişilere referans olmaktan çekinmediğimizi bilmenizi isteriz. Ayrıca bizlere ulaşarak Özel Güvenlik Görevlisi ihtiyacı olduğunu belirten kurumlar ile başarılı kursiyerlerimiz arasında bir köprü vazifesi görmeyi de hiçbir zaman ihmal etmediğimizi bilmenizi isteriz.

Özel Güvenlik Sınav Başvurusu

Özel Güvenlik Sınav Başvuru süreci SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu ve eğitim alan ÖGG adaylarının birlikte yürüttüğü bir süreçtir. Kursumuz gerekli başvuruları yaparak kursiyeri sınava kayıt ederken kişiler de sınav ücretini resmi makamların istediği şekilde yatırarak sınava girme hakkı elde etmektedir.

Özel Güvenlik Kurs Başvurusu

Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen her birey resmi makamlar tarafından yetki verilmiş Özel Güvenlik Kurslarından eğitim almak zorundadır. Bu eğitim sonucunda girilecek sınavda başarılı olan kişiler Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olarak çalışmaya başlayabilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu yapıldıktan ve işlemler tamamlandıktan sonra sürecin olumlu ilerlemesi halinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkarılır. Başvuru işlemleri ortalama 1 ay kadar sürer.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu sonuçlandıktan sonra kişinin eline kartın ulaşma süresi başvuru yapılan yerin merkezine göre değişebilir. İl merkezlerinde 3 gün, ilçe merkezlerinde 4 gün, köylerde ise ulaşım problemleri göz önüne alındığında 7 gün içerisinde Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişiye ulaştırılır.
Özel Güvenlik Sınav Başvuru süreci SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu ve eğitim alan ÖGG adaylarının birlikte yürüttüğü bir süreçtir. Kursumuz gerekli başvuruları yaparak kursiyeri sınava kayıt ederken kişiler de sınav ücretini resmi makamların istediği şekilde yatırarak sınava girme hakkı elde etmektedir.
Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen kişilerin Özel Güvenlik Sınavına girerek başarılı olması gerekmektedir. Özel Güvenlik Sınavları ise 1 yıllık süreçte 6 defa yapılacak şekilde planlanır. Özel Güvenlik Kursları Eğitim ve Başvuru süreçlerini sınav tarihlerine göre düzenler.
Özel Güvenlik Başvurusu için ihtiyaç duyulan evraklar arasında;

• Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
• 4 adet Fotoğraf,
• Diploma Fotokopisi,
• İkametgah Belgesi,
• Silahlı – Silahsız Özel Güvenlik Olur İbareli Sağlık Raporu,

belirtilebilir.
Özel Güvenlik Başvurusu her ilin belirli bölgelerinde yer alan ve resmi makamlara bağlı olarak açılmış kurumlar üzerinden yapılır. Başvuru sırasında Özel Güvenlik Eğitimi kaydı oluşturulur. Özel Güvenlik Kursu kayıtlarının yapılabilmesi için kişinin gerekli şartları sağlanması ve istenilen belgeleri hazırlanması gerekmektedir.

Özel Güvenlik Başvurusu sonrası eğitimini tamamlayan ve Özel Güvenlik Sınavında başarı sağlayan bireyler Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmak için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapar. Özel Güvenlik Başvuru Formu doldurduktan sonra belgelerle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’ne başvuru gerçekleştirilir.
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanan kişilerin gerekli belgeleri hazırlaması sonucu yapılmaktadır.

E-Bülten