blank

Özel Güvenlik Sınavını Kazananların Yapması Gerekenler

Anasayfa » Duyurular » Özel Güvenlik Sınavını Kazananların Yapması Gerekenler

Özel Güvenlik Sınavını Kazananlar Özel Güvenlik Sertifikası sahibi olma ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartma hakkına sahip olurlar. Özel Güvenlik Eğitimi vererek sınava hazırladığımız kursiyerlerin büyük bir kısmı Özel Güvenlik Sınavını kazandıktan sonra yapmaları gerekenler hakkında bizlere pek çok soru iletmektedir. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Özel Güvenlik Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılması Gerekenleri özetlediğimiz bu yazımızı sizler için paylaşmak istedik.

Özel Güvenlik Eğitimini tamamladıktan sonra girdiği Özel Güvenlik Sınavından başarılı sonuç alan bireylerin izlemeleri gereken yolu sizinle adım adım paylaşacağız. Bu kısımda Özel Güvenlik Sınavının 15 ila 20 gün içerisinde açıklandığını belirterek yine tarafımıza çok sorulan bir sorunun yanıtını vermiş olalım.

Özel Güvenlik Sınavını Kazananların Özel Güvenlik Kimlik Kartı Çıkartmak ve Özel Güvenlik Olarak Çalışmak için Yapması Gerekenleri;

 • Özel Güvenlik Sınavı sonucu başarılı olan kursiyerlerimizin Sertifikaları SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu tarafından sınav sonucunun açıklandığı gün hazırlanıp resmi makamların imza ve onayı için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimi olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne iletilir.
 • Yaklaşık 1 hafta süren inceleme ve onay süreci sonunda kişiye ait onaylı ve ıslak imzalı Özel Güvenlik Sertifikası resmi makamlar tarafından kursumuza iletilir. Aynı gün kurs yetkililerimiz kişiyi Özel Güvenlik Sertifikasını alabileceği ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı başvurusunu yapabileceği konusunda bilgilendirir.
 • Onaylı ve ıslak imzalı sertifikası Özel Güvenlik Kursuna ulaşan bireylerin ilk yapması gereken Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ruhsat Harcı ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücretini yatırmak olmalıdır. Bu ücretler yatırılmadan yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti 2024 yılı için 150.-TL olarak belirlenmiştir. Bu ücreti Halkbank ATM’si ya da gişesiden yatırabilirsiniz. ATM üzerinden IBAN girişi yapılmamakta, sınav harcı yatırırken olduğu gibi sadece tuşlama adımlarını takip etmeniz gerekmektedir.
 • Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ruhsat Harcı 2024 yılı için 4.775.-TL olarak belirlenmiştir. Bu ücreti İzmir için 9 Eylül Vergi Dairesine (Fahrettin Altay Mah. 65/20 Sok. No:2 Karabağlar/İZMİR), diğer iller için bağlı bulunan vergi dairelerine yatırabilirsiniz.
 • Bu ödemeleri tamamlayıp ödeme dekontu ve makbuzuna sahip olan Özel Güvenlik Görevlisi Adayları e-Devlet üzerinden Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu gerçekleştirebilir.

şekline adım adım özetleyebiliriz.

Yazımızın bu bölümüne kadar Özel Güvenlik Sınavını Kazananlar için Özel Güvenlik Sertifikasının nasıl hazırlandığı ve e-Devlet’ten Özel Güvenlik Kimlik Kartı başvurusu yapma süreci öncesinde resmi kurumlara ödenmesi gereken tutarları belirtmeye çalıştık. Alt başlıkta sizlere e-Devlet üzerinden Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuru sürecinin nasıl yapılması gerektiğini video ile belirtmeye, metin halinde adım adım ifade etmeye çalışacağız.

e-Devlet üzerinden ÖGG Kimlik Kartı Başvurusu

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu esnasında e-Devlet uygulamasından yapılacak işlemleri adım adım olacak şekilde, Bireyin T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet Şifresi ile giriş yaptıktan sonra;

1.ADIM

e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümüne tıklanacak.

blank

2.ADIM

Güvenlik butonuna tıklanacak.

blank

3.ADIM

Emniyet Genel Müdürlüğü logosuna tıklanacak.

blank

4.ADIM

Özel güvenlik kimlik kartı başvuruları sekmesine tıklanacak.

blank

5.ADIM

Sağ üst köşedeki Yeni Başvuru butonuna tıklanacak.

blank

6.ADIM

Açılan sayfada kişisel bilgiler kontrol edilip tüm seçeneklerin doğru işaretlendiğinden emin olunacak.

 • Adayın başvurusu bağlı bulunan kolluk birimine gönderileceği için açılır menüden ilgili polis / jandarma  departmanını seçmesi gerekir.
 • Ardından kişi kimlik kartının kayıtlı adresine mi yoksa kendi seçtiği başka bir adrese mi teslim edilmesini istediğini belirtmelidir.
 • Bu aşamadan sonra birey kimlik tipini (silahlı / silahsız) ve veriliş nedenini (ilk müracaat / yenileme / değişim) seçmelidir.

blank

7.ADIM

Açılan sayfanın en alt kısmında dosya ekleyin butonuna basılıp siyah kalın uçlu kalem ile beyaz bir kağıda atılmış imza yüklenecek (1 MB’tan büyük olmayan JPG formatında)

blank

 • Bir imza görüntüsü yükledikten sonra kişinin özel güvenlik olarak çalışmasına uygun olduğunu onaylayan bir Sağlık Raporu seçmelidir. Sağlık Bakanlığı sisteminde mevcut bir sağlık raporu yoksa kişinin uygulamaya geçmeden önce bir tane alması gerekecektir. (Bu aşama yenileme işlemlerinde görülmez.)
 • Son olarak girilen tüm bilgiler gözden geçirilerek başvuru tamamlanır.

Geçmiş yıllarda Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusu adayların tüm belgeleri düzenleyerek bağlı bulundukları ildeki Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gitmeleri yöntemiyle yapılmaktaydı. Günümüzde dijitalleşen süreçler sayesinde adayların neredeyse hepsi e-Devlet üzerinden belirttiğimiz adımları takip ederek başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Bununla birlikte nadiren de olsa bazı adaylarda Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuru süreci eski usul belgelerin hazırlanıp elle Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürülmesi şeklinde istenebilmektedir. Bu durumu yaşayabilecek adaylar için yazımızın bu kısmından sonra yapmaları gerekenlere ifade etmeye çalışacağız.

Elden Evraklarını Teslim Etmek Zorunda Olanlar

Özellikle devam eden mahkemesi bulunan kişiler e-Devlet üzerinden  bazı evraklarının gözükmemesi sebebi ile elden ek evrak teslim etmek zorunda kalabilir. Bu durumu yaşayan kişiler Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne elden dosya tesliminde bulunacaklardır. Elden dosya teslimi için alt kısımda belirtilmiş tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Evrakların tamamı eksiksiz hazırlandıktan sonra;

İzmir ilinde Polis bölgesinde ikamet edenlerin; Narlıdere İlçe Emniyet Müdürlüğünün 2. katında bulunan Narlıdere Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne evraklarını teslim etmesi,
İzmir ilinde Jandarma bölgesinde ikamet edenlerin; Buca da bulunan İl Jandarma Komutanlığına evraklarını teslim etmesi,
Farklı bir ilde ikamet edenlerin ise; Bağlı bulundukları İl Emniyet Müdürlüğünün Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne evraklarını teslim etmesi gerekmektedir.

Elden Evraklarını Teslim Edeceklerin Hazırlanması Gerekenler

 1. Adli Sicil Kaydı

  e-Devlet üzerinden “Resmi Kuruma verilmek üzere” seçimi yapılarak alınması gerekmektedir.
  https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi

 2. 2 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  T.C. Kimlik numarası yazılı ve fotoğraf net olmalı.

 3. 3 Adet Biyometrik Fotoğraf

  Beyaz zemin üzerine açık renk kıyafet ile çekilmiş son 6 aya ait biyometrik fotoğraf. Erkek adaylarımızda sakalsız olarak.

 4. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Bedeli Dekontu

  140 TL tutarındaki harç bedelinin Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının Türkiye Halk Bankası Opera şubesinin alt kısımda yer alan IBAN numarasına Ad, Soyad ve TC Kimlik numaranız belirtilmiş şekilde yatırılmış makbuzu.

  IBAN: TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96

 5. Başvuru Dilekçesi

  (Silahsız dilekçe örneği) (Silahlı dilekçe örneği)

 6. Diploma Aslı ve Fotokopisi

  En son mezun olunan okulun olması gerekmektedir.

 7. Güvenlik Soruşturma ve Arşiv Araştırma Formu

  (Tıklayıp indirerek doldurmanız gerekmektedir)

 8. Ruhsat Harcı Makbuzu

  İzmir ili için Üçkuyular Vergi Dairesine yatırabileceğiniz 2024 yılı için 4774.-TL olan  kimlik kartı harcı makbuzu.

 9. Özel Güvenlik Sertifikası

  Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 5 ile 10 gün arasında geçen bir süre sonrasında kurumumuzdan tarafınıza verilecektir. 2 adet fotokopisi dosyaya eklenecektir, aslını da yanınızda götürmeniz gerekmektedir.

 10. 1 Adet Yarım Kapaklı Pembe Karton Dosya

  Kırtasiyeden alınacak ve hazırlanan belgeler içerisine yerleştirilecektir.

 11. Dosya Teslimi için İnternetten Alınacak Randevu

  Tüm evraklarınızı hazırladıktan sonra Özel güvenlik şube müdürlüğüne dosyanızı teslim etmek istediğiniz gün için alt kısımda vermiş olduğumuz linkten randevu almanız gerekmektedir. İnternet adresinden randevu almadan gelen kişilerin müracaatları özel güvenli şube müdürlüğü tarafından maalesef alınmamaktadır.
  Randevu Linki için tıklayınız.

Özel güvenlik kimlik kartı e-Devlet başvuru işlemleri videosu

Özel Güvenlik Soruşturma Sonuçları

Özel Güvenlik Sınavını kazanan bireyler resmi makamlar tarafından onaylı, ıslak imzalı ve mühürlü Özel Güvenlik Sertifikaları kursa ulaştıktan sonra Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ruhsat Harcı ve Kart Ücretini yatırıp E-Devlet üzerinden Özel Güvenlik Kimlik Kartı başvurusunda bulunabilir.
Özel Güvenlik Sınav Sonuçlarını https://www.egm.gov.tr/ internet adresinden sorgulayıp kazandığınızı öğrenebilirsiniz.
Özel Güvenlik Sınavını kazanmak için öncelikle bu alanda yetkili ve kaliteli bir Özel Güvenlik Kursuna kayıt yaptırıp Özel Güvenlik Eğitimi almanız gerekir. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak tecrübeli eğitmenlerimiz ve teorik & uygulamalı ders kaynaklarımız sayesinde kursiyerlerimizin %100 e yakın başarı ile sınavı kazanmasına destek olmaktayız.

E-Bülten