blank

Güvenlik Sertifikası

Anasayfa » Blog » Güvenlik Sertifikası

Güvenlik Sertifikası Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin alması gereken belgedir. Güvenlik Sertifikası kişinin Özel Güvenlik Eğitimini başarıyla tamamladığını ve Özel Güvenlik Hizmeti verebilecek yeterlilikte olduğunu gösterir. Güvenlik Sertifikası olmayan kişiler Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışamazlar.

Güvenlik Sertifikası almak için öncelikle Özel Güvenlik Eğitimi veren bir kurumdan eğitim almak gerekir. Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayan kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava katılmak zorundadır. Sınavda başarılı olan kişiler Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanır.

Özel Güvenlik Sertifikası Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği bir belgedir. Güvenlik Sertifikası olan kişiler kamu veya özel sektörde çeşitli kurum ve kuruluşlarda Özel Güvenlik Hizmeti verebilirler. Güvenlik Sertifikası olan kişilerin iş bulma imkanları daha fazladır.

Güvenlik Sertifikası alabilmek için resmi makamlar tarafından yetkilendirilmiş Özel Güvenlik Kurslarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğitim kaydınızı tamamladıktan sonra tüm yükümlülüklerini başarıyla yerine getiren bireyler Güvenlik Sertifikası sahibi olarak ÖGG olma imkanına sahip olmaktadır.

Güvenlik Sertifikası bir bireyin fiziksel ve psikolojik açıdan bu mesleği icra edebilmesi için gerekli eğitimleri aldığını ve yetkinlik sahibi olduğunu kanıtlar. Güvenlik Sertifikası sahibi bireyler Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkarttıktan sonra çalışmaya başlayabilirler.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir de bulunan merkezimizde Güvenlik Sertifikası sahibi olmak veya var olan sertifikasını yenilemek isteyen bireylere;

 • Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi,
 • Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi,
 • Silahsızdan Silahlıya Geçiş Eğitimi,

başta olmak üzere tüm Özel Güvenlik Eğitimi çeşitlerini uzman eğitmenlerimiz ve kurum hafızamız ile başarıyla vermekteyiz.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Güvenlik Sertifikası almak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır konusunda aklınıza takılan soruların yanıtlarını almak, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir, İletişim metnini tıklayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır

Güvenlik Sertifikası almak için öncelikle Özel Güvenlik Eğitimi veren yetkin bir kuruma eğitim kaydı yaptırmak gerekir. Özel Güvenlik Eğitimi teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Teorik eğitimde özel güvenlik hukuku, insan hakları, ilk yardım, yangın ve afet bilgisi, silah bilgisi ve kullanımı gibi konular işlenir.

Uygulamalı eğitimde ise fiziki yeterlilik, silah kullanımı, atış talimi gibi konulara ağırlık verilir. Özel Güvenlik Eğitimi süresi alınacak Güvenlik Sertifikanın türüne göre değişir. Temel eğitim 100 ila 120 saat, yenileme eğitimi 50 ila 60 saat sürmektedir. Saat farklılıkları eğitimin silahlı veya silahsız olması nedeniyle oluşmaktadır.

Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayan kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava katılmak zorundadır. Sınavda başarılı olan kişiler Güvenlik Sertifikası almaya ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı çıkartarak Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya hak kazanırlar.

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır

Güvenlik Sertifikası almak isteyen kişiler ilk olarak resmi kurumlar tarafından yetki verilmiş bir Özel Güvenlik Kursunda eğitim alarak sınav sürecine hazırlanır. Eğitimi tamamlayıp Özel Güvenlik Sınavı sonucunda başarı sağlayan kişiler Güvenlik Sertifikası ve Kimlik Kartı almaya hak kazanır.

Güvenlik Sertifikası Almak İçin Nereye Başvurulur sorusunun yanıtını;

 • Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı
 • İl Emniyet Müdürlükleri Özel Güvenlik Şube Müdürlükler
 • Özel Güvenlik Eğitimi Veren Kurumlar (SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu)

şeklinde belirtebiliriz.

Güvenlik Sertifikası ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı işlemleri Valilikler tarafından yürütüldüğü için kişinin ikamet ettiği İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne müracaat ederek sertifikasını alması gerekmektedir. Bununla birlikte günümüzde bu süreç Özel Güvenlik Kursları tarafından yönetilmektedir.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Özel Güvenlik Sınavını kazanan kursiyerlerimizin Özel Güvenlik Sertifikalarını almaları için yapılması gerekenleri yerine getirip resmi makamlar ile yazışmaları tamamladıktan sonra Güvenlik Sertifikalarının kurumumuza gelmesini sağlayarak ÖGG adaylarına teslim etmekteyiz.

Güvenlik Sertifikası Şartları

Güvenlik Sertifikası alarak ÖGG olarak çalışmak isteyen kişilerin çalışmak istediği yönteme uygun Güvenlik Sertifikası sahibi olabilmesi için yerine getirmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Güvenlik Sertifikası sahibi olabilmek için kişinin sahip olması gereken özellikler arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Silahsız ÖGG için en az ortaokul, Silahlı ÖGG için en az lise mezunu olmak,
 • Silahsız ÖGG için en az 18, Silahlı ÖGG için en az 21 yaşını doldurmuş olmak,
 • Adli sicil kaydının Özel Güvenlik Görevlisi olmaya uygun olması,
 • Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya engel bir sağlık problemi bulunmaması,

gösterilebilir.

Güvenlik Sertifikası İçin Gerekli Belgeler

Güvenlik Sertifikası almak isteyen kişiler Özel Güvenlik Kursu kaydı yaptırarak Özel Güvenlik Eğitimini tamamlamak zorundadır. Kişinin Özel Güvenlik Eğitimi alabilmesi için hazırlanması gereken belgeler arasında;

 • 2 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • 3 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • 1 adet Diploma Fotokopisi veya Öğrenci Belgesi,
 • 1 adet İkametgah Belgesi, (E-Devletten alınan belgeler geçerlidir.)
 • Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Olur İbareli Sağlık Raporu,
 • Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Olma İmkanı Tanıyacak Adli Sicil Kaydı,

belirtilebilir.

Güvenlik Sertifikası Başvurusu

Güvenlik Sertifikası Başvurusu yapabilmek için öncelikle kişinin Özel Güvenlik Eğitimi alması gerekir. Özel Güvenlik Eğitimi veren kurumlar arasında SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu İzmir Çankaya’daki merkezinde Özel Güvenlik Eğitimleri vererek bireylerin Özel Güvenlik Görevlisi olmasını sağlamaktadır.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu’nda silahlı veya silahsız bir temel eğitim aldıktan sonra girdiğiniz sınavda başarılı olmanız halinde Güvenlik Sertifikası Başvurusu yapmaya hak kazanırsınız. Bu süreçte istenilen belgeleri tamamlayarak E-Devlet ve ÖGNET üzerinden başvurunuzun gerçekleştirilmesi konusunda kurumumuz tüm desteği vermekte, birçok uygulamayı sizinle irtibatta kalarak gerçekleştirmektedir.

Güvenlik Sertifikası Sorgulama

Güvenlik Sertifika Sorgulama işlemleri bulunduğunuz ildeki Güvenlik Daire Başkanlıklarına giderek veya Özel Güvenlik Daire Başkanlığını telefonla arayarak öğrenebileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sitesi üzerinden de kolayca öğrenebilirsiniz.

EGM web sitesi üzerinden Güvenlik Sertifika Sorgulama ve Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama işlemini;

şeklinde yapabilirsiniz.

Bu sürecin sonunda İzmir ili özelinde yaptığınız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvurusunun sonucunu görebilirsiniz. Bununla birlikte linke tıkladığınızda karşılaşacağınız ekranı üst kısımdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Kaç Günde Alınır

Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayıp Özel Güvenlik Sınavı sonucunda başarılı olan bireylerin almaya hak kazandıkları Güvenlik Sertifikası sınavdan yaklaşık 15 ila 20 gün sonra çıkar. Bu süreci Temel Özel Güvenlik Eğitimi Sertifikası için 15 gün, Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Sertifikası içinde 20 gün olarak belirtebiliriz.

Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya hak kazandığınızı belirten Özel Güvenlik Sertifikası aday tarafından kurumumuzdan alınmaktadır. Adınıza düzenlenen Özel Güvenlik Sertifikası kurumumuza ulaştığı an aranarak size bilgi verilecektir.

Güvenlik Sertifikası Fiyatları

Özel Güvenlik olarak çalışmak için bize ulaşan bireylerden en fazla aldığımız sorulardan biri Güvenlik Sertifikası Ücretleri 2023 yılı ne kadar olmaktadır. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kurs süreci ve sertifika fiyatlarını şeffaf şekilde paylaşan tek kurum olduğumuzu belirtmek isteriz.

Özel Güvenlik Görevlisi olma sürecinde kurs ücreti dışında resmi makamlar tarafından talep edilen kimlik kartı harcı, sağlık raporu bedeli gibi ücretlerin detaylarını öğrenmek, kurs ücreti konusunda sunduğumuz avantajları ve taksit seçenekleri hakkında bilgi almak için İletişim bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Özel Güvenlik Sertifikası

Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyenlerin alması gereken bir belge olan Güvenlik Sertifikası bireylerin güvenlik sektöründe çalışabilmesi için gerekli olan yeterlilikleri kazandığını gösterir. Özel Güvenlik Sertifikası almak için bazı şartları sağlamak ve gerekli özel güvenlik eğitimini tamamlamak gerekir.

Güvenlik Sertifikası Yenileme

Güvenlik Sertifikası Yenileme işlemi Özel Güvenlik Sertifikası ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmuş, bu durum üzerinden 5 yıl geçmiş kişilerin Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmaya devam edebilmesi için yapması gereken bir işlemdir. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak ÖGG olan kişilere Güvenlik Sertifikası Yenileme sürecinde yardımcı olmaktayız.

Güvenlik Sertifikası Soruları

Güvenlik Sertifikası almak isteyen bireyler Özel Güvenlik Kursunda aldıkları eğitim sonrası Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Özel Güvenlik Sınavına girmektedir. Bu sınavda başarılı olan kişiler Güvenlik Sertifikası sahibi olmaktadır.

Güvenlik Sertifikası İzmir

Özel Güvenlik Görevlisi olmak ve ÖGG olarak çalışmak günümüzde oldukça popüler bir hal almıştır. 2022 yılı resmi verileri Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen kişi sayısında ciddi bir artış olduğu ve bu mesleğin önümüzdeki yılların en popüler mesleği haline gelebileceğini işaret etmektedir.

İzmir Güvenlik Sertifikası almak ve ÖGG olarak çalışmak isteyen kişiler için SARIZEYBEK Özel Güvenlik Eğitimi Kurumu en doğru adres olarak gösterilebilir. Güvenlik Sertifikası almak ve Özel Güvenlik olmak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilirsiniz

Güvenlik Sertifikası Yaş Sınırı

Güvenlik Sertifikası Yaş Sınırı kişinin almak istediği Özel Güvenlik Sertifika türüne göre farklılık göstermektedir. Resmi makamlar tarafından Silahsız Güvenlik Sertifikası almak için yaş sınırı 18 olarak belirlenmişken, Silahlı Güvenlik Sertifikası alabilmek için yaş sınırı 21 olarak tespit edilmiştir.

Güvenlik Sertifikası Sağlık Raporu

Güvenlik Sertifikası almak isteyen bireylerin üzerinde “Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi bulunan, kişinin fiziksel ve psikolojik anlamda sağlıklı olduğunu ifade eden bir rapor almaları istenmektedir. Bu raporun devlet hastanesinden alınması gerekmektedir.

Tarafımıza en fazla ilettiği durumlardan birisi olan Güvenlik Sertifikası Sağlık Raporu Nereden Alınır sorusunun yanıtını;

 • Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, başhekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı / Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer alan sağlık raporu devlet hastanesinden alınmalıdır.

şeklinde verebiliriz.

Güvenlik Sertifikası Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin alması gereken belgedir. Güvenlik Sertifikası kişinin Özel Güvenlik Eğitimini başarıyla tamamladığını ve Özel Güvenlik Hizmeti verebilecek yeterlilikte olduğunu gösterir. Güvenlik Sertifikası olmayan kişiler Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışamazlar.
Güvenlik Sertifikası kişilerin kamu veya özel sektörde çeşitli kurum ve kuruluşlarda Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışabilmesine imkan tanır.
Güvenlik Sertifikası almak için öncelikle Özel Güvenlik Kursuna başvurularak gerekli eğitimin alınması gerekir. Eğitim sonrası girilen sınavda başarılı olunması halinde;

• Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı
• İl Emniyet Müdürlükleri Özel Güvenlik Şube Müdürlükler
• Özel Güvenlik Eğitimi Veren Kurumlar (SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu)

gibi kurumlara gerekli başvurular yapılarak Güvenlik Sertifikası ve Özel Güvenlik Kimlik Kartı alınabilir.
Güvenlik Sertifikası Fiyatı hakkında detaylı bilgileri İletişim kanallarımızı kullanıp bize ulaşarak veya Güvenlik Kurs Ücretleri sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.
Silahlı Güvenlik Sertifikası başvurunuzun onaylanması İl Emniyet Müdürlükleri’nin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama 15 ila 20 gün içerisinde tamamlanmaktadır.
Güvenlik Sertifikası almak için öncelikle Özel Güvenlik Eğitimi veren bir kurumdan eğitim almak gerekir. Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayan kişiler Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sınava katılmak zorundadır. Sınavda başarılı olan kişiler Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanır.
Güvenlik Sertifikası 1 ay içerisinde alınmış olur. Bu süreç kurumların yoğunluğuna göre değişmekle sınav sonucu açıklandıktan sonra 15 ila 20 gün içerisinde tamamlanır.
Güvenlik Sertifikası Sınavı 1 yıl içerisinde 6 defa gerçekleşmektedir. 2023 Güvenlik Sertifikası Sınav Tarihlerini 2023 Özel Güvenlik Sınav Tarihleri sayfamızı ziyaret ederek veya İletişim kanallarımızı kullanıp Bize Ulaşarak öğrenebilirsiniz.
Güvenlik Sertifikası 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin dolmasına 6 ay kala yenileme başvurusu yapılması gerekmektedir.
Güvenlik Sertifikası sınavın başarıyla tamamlanması ile birlikte geçecek 15 ila 20 gün içerisinde alınmaktadır.
Güvenlik Sertifikası Fiyatı hakkında detaylı bilgileri İletişim kanallarımızı kullanıp bize ulaşarak veya Güvenlik Kurs Ücretleri sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.
Güvenlik Sertifikası alabilmesi için bireylerin Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası için 18, Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası içinse 21 yaşın doldurulması gerekmektedir.
Güvenlik Sertifikası sınavdan yaklaşık 15 ila 20 gün sonra çıkmaktadır. İzmir Özel Güvenlik Kursu olarak Özel Güvenlik Sınavında başarılı olan kursiyerlerimizin sertifikalarının tarafımıza ulaşması ile birlikte kendilerini arayıp bilgi vermekteyiz.
Hayır… Güvenlik Sertifikası olmadan Güvenlik Görevlisi olarak çalışılamaz.
Hayır… Güvenlik Sertifikası almak isteyen kişiler Silahsız Güvenlik Sertifikası için başvuru yapıyorsa lise diploması gerekmez. Lakin kişi Silahlı Güvenlik Sertifikası almak istiyorsa lise diploması olmalıdır.

E-Bülten