blank

Özel Güvenlik Maaşları

Anasayfa » Blog » Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyenlerin en çok ilettikleri sorulardan birisi Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar oluyor. Özel Güvenlik Görevlileri farklı kurum ve kuruluşlarda çalışarak kamu düzenini ve güvenliğini sağlamakla görevlidir. Özel Güvenlik Görevlilerinin Maaşları ise çalıştıkları yerlere, sertifikalarına, eğitim durumlarına ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Yazımızın içerisinde detaylı olarak açıklayacağımız bu konuya başta sizlerin merak ettiği ana soruyu cevaplayarak başlayalım. 2024 yılı ilk yarısında Güvenlik Görevlisi Maaşları minimum 19.500 TL maaş + yan haklar (yol, yemek, sigorta gibi) maksimum ise 36.000 TL + yan haklar şeklinde ödeme almaktadır. Maaş skalasında oluşan bu geniş aralığı sizlere detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

2024 yılında Özel Güvenlik Görevlilerine ödenecek en düşük maaş asgari ücret seviyesinin biraz üzerinde olmaktadır. 2023 yılında asgari ücretin net 17.002 TL olarak belirlendiği göz önüne alındığında Özel Güvenlik Görevlileri 19.500 TL ve üzeri maaş alıyor denebilir. Bu tutar Ocak 2025 de asgari ücretin güncellenmesi ile taban fiyat olarak daha yukarıya çıkacaktır.

Bununla birlikte Özel Güvenlik Görevlileri asgari ücretten daha yüksek maaşlar almaktadır. Özel Güvenlik Maaşları silahsız ve lise mezunu Özel Güvenlik Görevlileri için daha düşük; silahlı, üniversite mezunu veya devlet kurumlarında çalışan Özel Güvenlik Görevlileri için daha yüksek olmaktadır.

Özel Güvenlik Maaşları arasında farklılık oluşmasına yol açan 3 ana faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden ilki kişinin Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışıyor olmasıdır. Bir diğer faktör bireyin çalıştığı kurumun kamu veya özel sektör statüsünde sayılmasıdır. Son etken ise kişinin eğitim durumudur.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlileri silah taşıma sertifikasına sahip olmak için ekstra eğitim almak zorundadır. Bu nedenle Silahlı Özel Güvenlik Görevlileri Silahsız Özel Güvenlik Görevlilerine kıyasla daha yüksek maaşlar almaktadır. Örneğin; Silahsız Özel Güvenlik Maaşları minimum 19.500 TL olurken Silahlı Özel Güvenlik Maaşları 22.000 TL ile başlamaktadır.

Özel Güvenlik Maaşlarını etkileyen bir diğer faktör de çalıştıkları kurum veya kuruluştur. Özel Güvenlik Görevlileri belediyelerden bankalara, hastanelerden havaalanlarına kadar pek çok farklı yerde çalışabilmektedir. Bu yerlerin bazıları daha yüksek riskli ve sorumluluk gerektiren alanlar olduğu için daha yüksek maaşlar ödemektedir. Örneğin; havaalanında çalışan bir Özel Güvenlik Görevlisinin Maaşı 2024 yılında ortalama 27.500 TL olarak ödenmektedir.

Özel Güvenlik Maaşları arasında farklılığa neden olan son faktör kişinin eğitim durumudur. Özel Güvenlik Görevlisi olmak için en az ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir. Ancak lise ve üniversite mezunu olan Özel Güvenlik Görevlileri daha fazla tercih edilmekte, daha yüksek maaşlar almaktadır.

Özel Güvenlik Maaşları çalıştıkları kurumlara göre de farklılık göstermektedir. Aşağıda bazı kurumlarda çalışan Özel Güvenlik Maaşlarını 2023 yılı ilk yarısında minimum ve maksimum fiyat aralıkları ile size emsal olması açısından vermeye çalışacağız.

  • Belediye Özel Güvenlik Görevlisi Maaşı : 24.000 TL – 29.500 TL
  • Banka Özel Güvenlik Görevlisi Maaşı : 24.000 TL – 27.000 TL
  • Kadrolu Özel Güvenlik Görevlisi Maaşı : 25.000 TL – 32.000 TL
  • Hastane Özel Güvenlik Görevlisi Maaşı : 25.000 TL – 34.500 TL
  • Havaalanı Özel Güvenlik Görevlisi Maaşı : 26.500 TL – 36.500 TL

Özetlemek gerekirse Özel Güvenlik Maaşları 2024 yılında en düşük 19.500 TL ile başlayan ve silahlı, üniversite mezunu veya devlet kurumlarında çalışan Özel Güvenlik Görevlileri için 36.500 TL’nin üzerine kadar çıkabilen aralıklarda olduğunu söyleyebiliriz.

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu İzmir de uzun yıllardır Özel Güvenlik Eğitimleri veren başarılı bir kurum olarak kendisine başvuran Özel Güvenlik Görevlisi adaylarına hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktadır.

Sizde Özel Güvenlik Görevlisi olma sürecinde ihtiyaç duyduğunuz her konuda destek almak için İletişim kanallarımızı kullanarak Bize Ulaşabilir, Güvenlik Görevlisi Maaşları ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları uzman ekip arkadaşlarımıza iletebilirsiniz.

Güvenlik Görevlisi Maaşları

Günümüzde en popüler meslek haline gelen Özel Güvenlik Görevlisi olma fikri farklı yaşlarda pek çok bireyin aklında olan bir düşünce halini almıştır. Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyen bireylerin en fazla merak ettiği husus Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar olmaktadır.

Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları birçok faktör göz önüne alınarak belirlenmektedir. Güvenlik Görevlisi Maaşları arasında değişiklik olmasına yol açan durumlar arasında;

  • Kişinin silahlı veya silahsız kimlik kartı sahibi olması,
  • Bireyin eğitim ve mezuniyet durumu,
  • Kişinin görev yaptığı kurumun kamu veya özel sektörde olması,
  • Görevlinin sektörel tecrübesi ve kişisel yetenekleri,
  • Kişinin bekar, evli, çocuklu veya çocuksuz olması,

gösterilebilir.

Güvenlik Görevlisi Maaşları 2023 yılında minimum olarak asgari ücretin üzerindedir. Bununla birlikte ÖGG olan kişiler yol, yemek, sigorta gibi yan haklardan faydalanmaktadır. Güvenlik Görevlisi Maaşları 19.500 TL ila 36.000 TL arasında ölçeklenmektedir. Yukarıda belirttiğimiz hususlar kişinin alacağı maaşı direkt olarak belirlemektedir.

Devlette Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Görevlileri kamu ve özel sektörde olacak şekilde farklı çalışma alanlarında istihdam edilmektedir. İstisnai durumlar olmakla birlikte Devlette Güvenlik Görevlisi olarak çalışan bireyler ortalamanın üzerinde maaşlar ve yan haklara sahip olmaktadır.

Devlette Güvenlik Görevlisi Maaşları 22.000 TL ila 32.000 TL arasında olmakla birlikte bu rakam çalışılan kurumun işlevi ve kişinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Devlette Özel Güvenlik olarak çalışan kişinin eğitim seviyesi, tecrübesi ve sorumluluğu arttıkça aldığı ödeme de yükselmektedir.

Lise Mezunu Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik olmak isteyen bireyler eğitim durumları göz önüne alınarak Silahlı veya Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olma şansını elde ederler. Lise mezunu bireyler Silahlı Özel Güvenlik olma hakkına sahip olurken lise mezunu olmayan bireyler Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışabilir.

Bu durum Lise Mezunu Özel Güvenlik Maaşları ila lise mezunu olmayan Güvenlik Görevlisi Maaşları arasında farklılık oluşmasına yol açar. 2024 yılında Lise Mezunu Özel Güvenlik Maaşı 22.500 TL ile başlamakta ve kişinin özelliklerine göre artış göstermektedir.

4B Koruma ve Güvenlik Görevlisi Maaşları

Kamu kurumlarında 4B statüsünde çalışan Koruma ve Güvenlik Görevlileri önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Bu görevlilerin maaşları eğitim durumlarına, çalıştıkları kurumlara, evli ve çocuklu olmalarına göre değişiklik göstermektedir.

2024 yılında 4B Koruma ve Güvenlik Görevlisi Maaşları ne kadar olacak sorusunun cevabını 22.000 TL ila 32.000 TL arasında olur şeklinde verebiliriz. ÖGG maaşı eş ve çocuk yardımı, dil tazminatı ve BES kesintisi gibi etmenlere göre belirtilen taban ve tavan rakamları arasında değişiklik göstermektedir.

Özel Güvenlik Maaşları 2024

Özel Güvenlik Maaşları kişilerin çalıştıkları yerlere, sertifikalarına, eğitim durumlarına ve diğer faktörlere göre farklılık göstermektedir. 2024 yılı ikinci yarısında Özel Güvenlik Maaşları minimum 19.500 TL maaş + yan haklar (yol, yemek, sigorta gibi) maksimum ise 36.000 TL + yan haklar şeklinde ödeme almaktadır.

Özel Güvenlik Maaşları Silahlı

Silahlı Özel Güvenlik Maaşları 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle 22.000 TL den başlayıp 32.000 TL ye kadar farklı özellikler göz önüne alınarak değişebilmektedir. Bu rakamın 2025 yılı Ocak ayında kamu çalışanları ve asgari ücrete yapılacak zam ile güncellenmesi beklenmektedir.

Özel Güvenlik Maaşları Silahsız

Silahsız Özel Güvenlik Maaşları 2023 yılı Temmuz ayı itibariyle 19.500 TL den başlayıp 28.000 TL ye kadar farklı özellikler göz önüne alınarak değişebilmektedir. Bu rakamın 2025 yılı Ocak ayı itibariyle kamu çalışanları ve asgari ücrete yapılacak zam ile güncellenmesi beklenmektedir.

Özel Güvenlik Maaşları kişilerin çalıştıkları kuruma, pozisyona, silahlı ya da silahsız olmalarına ve diğer sosyal haklara göre değişiklik göstermektedir. Ödenecek en düşük net maaş asgari ücretten az olamayacağı için 2024 yılında asgari ücretin 17.002 TL olduğunu varsayarsak Özel Güvenlik Maaşları da 19.500 TL den başlamaktadır. Bu rakam görevlinin yetenekleri ve cv si göz önüne alınarak 36.000 TL ye kadar yükselebilmektedir.
Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları 2025 Ocak Ayında belirlenecek asgari ücret ve memur zammı göz önüne alınarak, kurumların kendi politikaları ve enflasyon rakamı göz önüne alınarak artırılacaktır.
Güvenlik Görevlisi Maaşları kişilerin çalıştıkları kuruma, pozisyona, silahsız ya da silahlı olmalarına ve diğer sosyal haklara göre değişiklik göstermektedir. Güvenlik Görevlisi Maaşları 19.500 TL den başlamakta, kişinin yetenekleri dikkate alınarak 36.000 TL ye kadar yükselebilmektedir.
Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları 2024 yılı Ocak ayı itibariyle 22.500 TL den başlayıp 32.000 TL ye kadar farklı özellikler göz önüne alınarak değişebilmektedir. Bu rakam 2025 yılı Ocak ayında kamu çalışanları ve asgari ücrete yapılacak zam ile güncellenmesi beklenmektedir.
Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları 2024 yılı Ocak ayı itibariyle 19.500 TL den başlayıp 29.000 TL ye kadar farklı özellikler göz önüne alınarak değişebilmektedir. Bu rakam 2025 yılı Ocak ayında kamu çalışanları ve asgari ücrete yapılacak zam ile güncellenmesi beklenmektedir.
Özel Güvenlik Maaşları en son Ocak 2024 tarihinde zamlanmıştır. Bu rakamın Ocak 2025 tarihinde yeniden zamlanarak güncellenmesi beklenmektedir.
Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları kişilerin çalıştıkları yerlere, sertifikalarına, eğitim durumlarına ve diğer faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Özel Güvenlik Görevlisi Maaşları minimum 19.500 TL maaş + yan haklar (yol, yemek, sigorta gibi) maksimum ise 36.000 TL + yan haklar şeklinde ödeme almaktadır.

E-Bülten